REKLAMA

Wojciech Hermeliński przekaże prezydentowi uwagi dotyczące zmian w Kodeksie wyborczym

  • Autor: PAP/AT
  • 19 grudnia 2017 09:37
Wojciech Hermeliński przekaże prezydentowi uwagi dotyczące zmian w Kodeksie wyborczym We wtorek (19 grudnia) spotkanie szefa PKW z prezydentem (Wojciech Hermeliński, fot.Wikipedia.org Adrian Grycuk)

We wtorek (19 grudnia) o godz. 17 szef PKW Wojciech Hermeliński spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. Szef PKW ma przekazać prezydentowi "uwagi i sugestie, dotyczące zmian w Kodeksie wyborczym".

Jak podkreślono, uwagi te dotyczyć będą głównie powoływania komisarzy wyborczych oraz szefa Krajowego Biura Wyborczego. "Nie wypada mi prezydenta nakłaniać do jakiejś decyzji, bo to pan prezydent sam najlepiej wie, ograniczę się do uwypuklenia kwestii, które uważamy za bardzo niebezpieczne dla procesu wyborczego" - podkreśla cytowany w informacji sędzia Hermeliński.

W ocenie szefa PKW zmiany, zaproponowane w ostatniej chwili do nowelizacji Kodeksu wyborczego, wprowadzają "bardzo silny element rządowy" do procesu wyborczego. Chodzi o

wskazywanie przez ministra spraw wewnętrznych i administracji kandydatów na komisarzy wyborczych oraz szefa Krajowego Biura Wyborczego.

Według sędziego Hermelińskiego, jeśli uchwalone przez Sejm zmiany w Kodeksie wyborczym wejdą w życie, PKW stanie się "kwiatkiem do rządowego kożucha" a Krajowe Biuro Wyborcze - agendą rządową.

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm zmianą Kodeksu wyborczego minister spraw wewnętrznych i administracji będzie przedstawiać Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów na 100 komisarzy wyborczych oraz trzech kandydatów na Szefa Krajowego Biura Wyborczego. Jeśli PKW nie powoła ich w określonym czasie, minister będzie mógł sam "niezwłocznie" powołać zarówno komisarza, jak i nowego Szefa KBW.

W środę nowelizacją Kodeksu wyborczego zajmie się Senat.

Wojciech Hermeliński został przez Marszałka Senatu zaproszony na spotkanie oraz na posiedzenie plenarne Izby - podkreśla PKW.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA