REKLAMA

Wojska Obrony Terytorialne po raz pierwszy w historii na obchodach Święta Wojska Polskiego

  • Autor: PAP/AT
  • 10 sierpnia 2017 11:59
Wojska Obrony Terytorialne po raz pierwszy w historii na obchodach Święta Wojska Polskiego Udział w defiladzie jest dla Wojsk Obrony Terytorialnej swego rodzaju wyróżnieniem (fot.mon.gov.pl/Ireneusz Drożański)

15 sierpnia pododdział reprezentujący Wojska Obrony Terytorialnej, po raz pierwszy w historii, weźmie udział w organizowanych w Warszawie centralnych obchodach Święta Wojska Polskiego.

• Pododdział reprezentujący Wojska Obrony Terytorialnej weźmie udział w obchodach Święta Wojska Polskiego.

• Udział w defiladzie jest dla Terytorialsów swego rodzaju wyróżnieniem.

• Podczas defilady żołnierze WOT po raz pierwszy zaprezentują się w beretach nowego wzoru.

"W dniu 15 sierpnia 2017 roku, po raz pierwszy w historii, pododdział reprezentujący Wojska Obrony Terytorialnej, weźmie udział w organizowanych w stolicy centralnych obchodach Święta Wojska Polskiego" - poinformował rzecznik prasowy dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej ppłk Marek Pietrzak.

Będzie to wydarzenie o szczególnym znaczeniu dla wszystkich żołnierzy piątego rodzaju sił zbrojnych, którzy zamanifestują swoją obecność, po raz pierwszy prezentując się przed najwyższymi władzami państwa i społeczeństwem, wspólnie z pododdziałami pozostałych rodzajów sił zbrojnych.

W defiladzie uczestniczyć będzie pododdział złożony z czterdziestu żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, którzy reprezentują sformowane pierwsze trzy brygady obrony terytorialnej (podlaską, lubelską i podkarpacką).

Czytaj też: Polska się zbroi. Wojsk będzie jeszcze więcej

Jak czytamy w komunikacie, "udział w defiladzie jest dla Terytorialsów swego rodzaju wyróżnieniem, gdyż chętnych było kilku na jedno miejsce, co potwierdza wysoką świadomość służby żołnierzy".

"Terytorialsi, którzy wezmą udział w tegorocznej defiladzie na co dzień funkcjonują w swoich społecznościach lokalnych, wśród nich są osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, studenci, szkoleniowcy, technicy czy też historycy. Jak sami podkreślają, służba w WOT pozwala im w najbardziej efektywny sposób zbalansować potrzebę służby ojczyźnie z życiem osobistym" - podkreślono w komunikacie.

Podczas defilady żołnierze WOT po raz pierwszy zaprezentują się w beretach nowego wzoru w kolorze oliwkowym, które będą obok czapki rogatywki docelowym nakryciem głowy Terytorialsów.

Jak poinformowano w komunikacie, podczas tegorocznych centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego, żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej będzie można też spotkać na Warszawskiej Agrykoli, gdzie każdy chętny będzie mógł złożyć wniosek o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej, poddać się badaniu na analizatorze składu ciała, obejrzeć wyposażenie indywidualne żołnierzy WOT oraz z nimi porozmawiać.

Wojska Obrony Terytorialnej jako samodzielny, piąty rodzaj sił zbrojnych zostały powołane z początkiem bieżącego roku. Trzy miesiące później Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej formalnie przejęło dowodzenie nad trzema pierwszymi brygadami sformowanymi w woj. podlaskim, lubelskim i podkarpackim.

Trwa formowanie trzech kolejnych brygad WOT - dwóch na Mazowszu oraz jednej w woj. warmińsko-mazurskim. W przyszłym roku ma się rozpocząć formowanie siedmiu brygad w centralnej części Polski, a od roku 2019 - czterech brygad na zachodzie kraju; w przyszłym roku mają zostać utworzone dowództwa brygad i pierwsze pododdziały w województwach śląskim i wielkopolskim. Zgodnie z założeniami brygady OT mają powstać w każdym województwie, a w woj. mazowieckim - dwie.

Docelowo formacja ma liczyć 53 tys. żołnierzy. WOT przygotowują się do działań w czasie pokoju, kryzysu i wojny, mają wspierać wojska operacyjne, służby ratownicze i lokalne społeczności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA