REKLAMA

Wolne media, Sejm: Manifestacja opozycji przed Pałacem Prezydenckim

  • Autor: PAP/jm
  • 17 grudnia 2016 13:09
Wolne media, Sejm: Manifestacja opozycji przed Pałacem Prezydenckim O godz. 20:00 w TVP specjalne wystąpienie premier Beaty Szydło. (fot. Facebook/Beata Szydło)

• Odśpiewaniem hymnu narodowego rozpoczęła się w sobotę (17 grudnia) manifestacja przed Pałacem Prezydenckim.
• Impulsem do niej były piątkowe (16 grudnia) zajścia w Sejmie i przed nim.
• Protestują m.in. PO, Nowoczesna, KOD, SLD, Partia Razem.
• Manifestujący po godz. 13 zaczęli przenosić się pod Sejm. Tłum przed Sejmem jest coraz większy.
• Tymczasem o godz. 20 TVP nada specjalne wystąpienie premier Beaty Szydło.

Manifestujący jeszcze przed Pałacem Prezydenckim skandowali: "obronimy demokrację", "wolność, równość, demokracja"; trzymają flagi polskie i unijne, plakaty z napisem: "Kocham Polskę". Wśród manifestujących są m.in. lider Nowoczesnej Ryszard Petru, przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty, szefowa Stowarzyszenia Inicjatywa Polska Barbara Nowacka, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Partii Razem, Rafał Trzaskowski z PO.

Czytaj też: Okupowanie mównicy i protesty. To była gorąca noc w Sejmie

- Wczoraj PiS pokazało, jak bardzo się wstydzi tego, co robi. Postanowili przegonić z Sejmu wolne media. "Dyktatorek" zamienił Sejm w biuro PiS-u, poszli do innego pokoju i zrobili sobie spotkanie przy kawie i ciasteczkach - mówił lider KOD Mateusz Kijowski, a zebrany na krakowskim przedmieściu tłum skandował "Hańba".

Czytaj też: Błaszczak: To była próba anarchii i przejęcia władzy

Jak mówił, PiS złamało konstytucję. - Zamienili Sejm w biuro partii. Zaraz tam pójdziemy i pokażemy, że nie ma zgody na takie metody. Pójdziemy także pod każde biuro PiS-u - mówił. Tłum odpowiadał mu "Nie ma zgody".

Źródło: Twitter

Po godz. 13 tłum zaczął przenosić się przed Sejm. - Musicie być z nami pod Sejmem do skutku: do świąt, do Nowego Roku, a być może dłużej - tak długo, aż nie ustąpią; (...) bądźmy razem pod Sejmem - mówił Ryszard Petru jeszcze do zgromadzonych przed Pałacem Prezydenckim.

fot. Twitter

O godz. 14.30 przed Sejm dotarła już większa część manifestantów, którzy idą tam po zakończonym wiecu przed Pałacem Prezydenckim. Sejm otacza szczelny kordon policji. Wszystkie wejścia na teren parlamentu są zablokowane .

Źródło: Twitter

Demonstrujący nie pozwolili przejechać ulicą Wiejską samochodowi TVP. Stali, trąbili, szli w jego kierunku, ostatecznie samochód wycofał się w kierunku Pl. Trzech Krzyży.

Tymczasem o godz. 20 w TVP specjalne wystąpienie premier Beaty Szydło.

Jest bardzo głośno, manifestujący mają ze sobą wuwuzele, trąbki, gwizdki, flagi, transparenty. Niektórzy niosą też ciepłe koce i kołdry.

Po godz. 15 z furgonetki ustawionej przed Sejmem przemawiają politycy m.in. poseł Michał Szczerba (PO), posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pichowicz, Michał Kamiński (koło Unii Europejskich Demokratów), przedstawiciele Partii Razem, Ryszard Kalisz.

- Chcemy, żeby Sejm działał tak jak kiedyś - mówiła m.in. Gasiuk-Pichowicz.

Według Szczerby w piątek (16 grudnia) w Polsce wydarzył się "cud", jakim jest "zjednoczona opozycja". Przypomniał, że jego "koledzy i koleżanki" są w ciąż w sali plenarnej Sejmu, gdzie "wyłączone jest światło".

Natomiast na sali sejmowej wciąż dyżuruje kilkudziesięciu posłów opozycji. Posłowie zostaną tam do wtorku (20 grudnia). To w tym dniu PO, Nowoczesna i PSL zażądały od marszałka Kuchcińskiego zwołania posiedzenia Sejmu "uznając za nielegalne obrady w Sali Kolumnowej".

Źródło: Twitter

Fot. Twitter

Zdaniem Mariusza Błaszczaka, szefa MSWiA, wczorajsze wydarzenia w Sejmie i przed nim były próbą anarchii i przejęcia władzy. - Uważamy, że to, co wczoraj się wydarzyło, jest jednym wielkim skandalem obciążającym opozycję, która nie może się pogodzić z wynikiem wyborów, z tym, że straciła władzę - powiedział Błaszczak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA