REKLAMA

Wolność, Równość, Demokracja: PO nie przyłączy się do koalicji KOD

  • Autor: PAP/AT
  • 18 maja 2016 20:12
Wolność, Równość, Demokracja: PO nie przyłączy się do koalicji KOD PO z uwagą będzie obserwować to, co robi KOD (fot. Twitter)

• Zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej zdecydował, że nie przyłączy się do koalicji "Wolność, Równość, Demokracja" zainicjowanej przez KOD.
• Deklaruje jednak wolę współpracy z WRD w kluczowych sprawach dotyczących obrony zasad polskiej demokracji i ładu konstytucyjnego.

Przed dwoma tygodniami Komitet Obrony Demokracji zawiązał koalicję "Wolność, Równość, Demokracja", do której zaprosił wszystkie siły polityczne, organizacje społeczne, ruchy, środowiska, dla których ważne są wartości demokratyczne, wolności obywateli zapisane w konstytucji. Do koalicji przystąpiły: Nowoczesna, Polskie Stronnictwo Ludowe, Stowarzyszenie Inicjatywa Polska, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Dom Wszystkich Polaka, Partia Zieloni, Partia Demokratyczna oraz Stronnictwo Demokratyczne. Z kolei PO miała w tej sprawie podjąć decyzję w tej kwestii w najbliższym czasie.

"Zdecydowaliśmy dziś formalnie, że nie wchodzimy do tego przedsięwzięcia" - powiedział PAP rzecznik PO Jan Grabiec. "Chcemy współpracować z KOD i deklarujemy wsparcie przy organizacji marszy, czy wspólnych przedsięwzięciach politycznych. Jednak z racji tego, że jesteśmy partią z reprezentacją parlamentarną, swoją historią i doświadczeniami zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi uważamy, że ta inicjatywa powinna rozwijać się równolegle" - dodał.

Czytaj też: Audyt PiS to gwoźdź do trumny koalicji KOD, Nowoczesnej, PO i PSL?

Podkreślił jednocześnie, że PO z uwagą będzie obserwować to, co robi KOD, aby zintegrować partie pozaparlamentarne. "Uważamy, że jest to dobry pomysł w sensie projektu politycznego. Nie da się jednak w kilkanaście partii będących w parlamencie i poza nim skonstruować czegoś na 3,5 roku przed wyborami" - zaznaczył rzecznik PO.

Uchwała zarządu PO została przyjęta niemal jednogłośnie - jedyną osobą przeciwną podjęciu uchwały była wiceszefowa Platformy i była premier Ewa Kopacz. Z rozmów z jej współpracownikami wynika, że b. liderka PO była przeciwna, by władze partii podejmowały obecnie jakiekolwiek jednoznaczne decyzje w sprawie współpracy z koalicją "Wolność, Równość, Demokracja".

W Platformie są też zwolennicy przyłączenia się do WRD. "To jest absolutny błąd Grzegorza (szefa PO Grzegorza Schetyny - red.), że nie zdecydował się przystąpić do tej koalicji. To nie jest przecież inicjatywa polityczna, a społeczna" - uważa jeden z posłów PO, zastrzegając że nie chce się w tej sprawie wypowiadać pod nazwiskiem. "Mnóstwo ludzi w regionach zapowiada, że będzie występować z Platformy, bo oni chcą uczestniczyć w tym szerokim przedsięwzięciu - czują, że to właśnie tam jest siła i szansa na wygranie z PiS za trzy lata" - dodał rozmówca.

W uchwale zarządu PO czytamy, że w związku z poważnym kryzysem konstytucyjnym w Polsce, wywołanym przez PiS, "Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej RP uznaje, że przywrócenie ładu konstytucyjnego i demokratycznego porządku prawnego jest dziś celem najważniejszym i najpilniejszym".

"Platforma Obywatelska RP, podejmując wszelkie dostępne prawem działania na forum Sejmu i Senatu RP, by chronić porządek prawny i bronić praw i wolności obywatelskich, deklaruje wspieranie wszelkich wyrosłych z potrzeby obrony polskiej demokracji pozaparlamentarnych inicjatyw, w tym przede wszystkim Komitetu Obrony Demokracji" - napisano w uchwale.

Dodano w niej, że zarząd krajowy PO zaleca wszystkim członkom i sympatykom Platformy Obywatelskiej "wspieranie zarówno lokalnych, jak i centralnie organizowanych inicjatyw przez Komitet Obrony Demokracji i naszych partnerów z opozycji parlamentarnej".

"Uznając za istotne inicjatywy prowadzące do budowania jedności w obronie demokracji i Konstytucji RP, Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej RP jednocześnie nie uznał za właściwe przyłączanie się do inicjatywy o charakterze politycznym, jaką jest porozumienie +Wolność, Równość, Demokracja+, deklarując zarazem wolę współpracy w kluczowych sprawach z punktu widzenia obrony zasad polskiej demokracji i ładu konstytucyjnego" - czytamy.

Lider KOD Mateusz Kijowski informując o powstaniu WRD mówił, że trzema obszarami łączącymi członków tej koalicji są: wartości europejskie, porządek konstytucyjny oraz sprzeciw wobec zawłaszczania polskiego państwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • KKornatowicz 2016-05-19 13:57:55
    W Polsce wyhodowano nowy gatunek człowieka - ŁAJDAKOPOLONUS . taki ŁAJDAKOPOLONUS służy wiernie obcym okradać ojczyznę , stawia się na każde zgromadzenia godzące w dobro ojczyzny , charakteryzuje się analfabetyzmem POlitycznym , oraz bardzo łatwą sterowalnością zewnętrzną , zawsze chętnie dołączy do wszelakiego plugastwa . Łatwo go kupić marnym srebrnikiem , ŁAJDAKOPOLONUS ma w głębokim nieposzanowaniu kraj w którym się urodził i w którym na świat przyszli jego przodkowie . Wywodzi się on w prostej drodze z byłych esbeków , kapusiów , komuchów i różnych szui . Często nazywa się go resortowym dzieckiem , bo jego przodkowie służyli wiernie faszystom , po wojnie bandzie komunistycznej , a niedawno szajce POlitycznej , która współpracowała z obcymi służbami w tym cichym rozbiorze Polski . ŁAJDAKOPOLONUSI zachwycają się przemianą naszego kraju , widząc pełne sklepy i kolorowe ulice . Mając za swoją służalczość godne pensje , nie interesuje się tym , że w tym pięknym dziadostwie , udającym Polskę stworzono piękny , kolorowy świat bez warunków bytu dla przeciętnego normalnego człowieka . Nie słyszał o gigantycznych długach i wysprzedaniu 80 % majątku wytwórczego Polski . Nie słyszał o informacji oficjalnie podanej przez policję o kilkunastu samobójcach z powodów ekonomicznych KAŻDEGO DNIA W POLSCE . Nie słyszał o przejęciu 80 % udziałów w mediach naszych odwiecznych wrogów - Niemców i broni ciemny ŁAJDAKOPOLONUS wolności sprostytuowanych , obcych mediów w Polsce . I tak dalej i tym podobnie . Należy robić zdjęcia tym zebranym w kupie na protestach w obronie łajdaków DUPOKRACJI gębom ŁAJDAKOPOLONUSÓW , bo przydadzą się ich facjaty , aby oczyścić nasz kraj z tych kreatur , jak naród wreszcie odzyska władzę ! Krzysztof KornatowiczREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA