REKLAMA

Wotum nieufności dla rządu, Grzegorz Schetyna: Nazwisko nowego premiera musi być poważne

  • Autor: PAP/AT
  • 17 marca 2017 09:42
Wotum nieufności dla rządu, Grzegorz Schetyna: Nazwisko nowego premiera musi być poważne Lider Platformy Grzegorz Schetyna "to naturalny kandydat na nowego premiera" (Grzegorz Schetyna, fot.twitter.com/SchetynadlaPO)

Dzisiaj składamy wniosek, rzeczywiście w konstruktywnym wotum nieufności musi być podane nazwisko. Chcemy żeby ten wniosek był poważny i nazwisko musi być poważne. W ciągu kilku godzin przedstawimy i uzasadnienie i nazwisko - zapowiedział szef PO Grzegorz Schetyna.

• PO zgłosi dziś (17 marca) wniosek o wotum nieufności dla rządu.

• Zostanie też przedstawione nazwisko kandydata na nowego premiera.

• Na początku przyszłego tygodnia szef klubu parlamentarnego PO Sławomir Neumann będzie rozmawiał z innymi klubami na temat poparcia dla wniosku.

Zgodnie z konstytucją, wniosek o konstruktywne wotum nieufności musi zawierać nazwisko kandydata na nowego premiera.

Pytany w Polskim Radiu o to nazwisko, Schetyna odpowiedział, że nie może na razie powiedzieć, ale zapewnił, że w piątek zostanie ono przedstawione.

"Dzisiaj składamy ten wniosek, rzeczywiście w konstruktywnym wotum nieufności musi być podane nazwisko. Chcemy żeby ten wniosek był poważny i nazwisko musi być poważne" - powiedział szef PO. "W ciągu kilku godzin przedstawimy i uzasadnienie i nazwisko" - dodał Schetyna.

Zapowiedział, że na początku przyszłego tygodnia szef klubu parlamentarnego PO Sławomir Neumann będzie rozmawiał z innymi klubami "i budował wsparcie dla tego wniosku".

Zgodnie z konstytucją Sejm wyraża rządowi wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (co namniej 231), na wniosek zgłoszony, przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera. Głosowanie nad wnioskiem odbywa się nie wcześniej niż po upływie 7 dni od jego złożenia.

Czytaj też: Kto kandydatem PO na nowego premiera?

Z dotychczasowych deklaracji wynika, że wniosek poprze Nowoczesna, rządu nie zamierza też bronić PSL. Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz mówił niedawno, że on sam najprawdopodobniej nie weźmie udziału w głosowaniu. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek określiła wniosek PO jako absurdalny podkreślając, że nie ma on szans na powodzenie.

Schetyna powtórzył w piątek, że powodem złożenia wniosku o wotum nieufności jest postawa rządu ws ponownego wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Jak mówił wniosek wynika z tego, co wydarzyło się w zeszłym tygodniu na szczycie UE w Brukseli, czyli - stwierdził - tej kompromitacji i głosowaniu wszystkich krajów przeciwko polskiemu rządowi".

"Coś złego zdarzyło się i o tym chcemy debaty. Jestem zwolennikiem takie twardej konfrontacji i twardej oceny i pokazywania nieugiętej postawy broniącej takich absolutnie podstawowych zasad konstytucyjnego państwa i polskiej praworządności. Będę się upierał, że to jest dzisiaj dla opozycji, która nie ma większości w parlamencie rzeczą absolutnie fundamentalną i najważniejszą. Będę to robił każdego dnia do dnia wyborów" - powiedział szef PO.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA