REKLAMA

Wotum nieufności wobec rządu: 7 kwietnia Sejm zajmie się wnioskiem

  • Autor: PAP/AT
  • 04 kwietnia 2017 11:30
Wotum nieufności wobec rządu: 7 kwietnia Sejm zajmie się wnioskiem Rząd Betay Szydło został wybrany w listopadzie 2015 r. (fot. Rafał Zambrzycki/sejm.gov.pl)

W piątek (7 kwietnia) zajmie się wnioskiem PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

• Sejm będzie debatował nad wnioskiem w piątek (7 kwietnia) w godzinach 9-12.

• Tego samego dnia odbędzie się głosowanie.

Wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło PO złożyła w Sejmie 24 marca. Kandydatem Platformy na premiera jest lider partii Grzegorz Schetyna.

Wniosek Platformy liczy, wraz z uzasadnieniem, 35 stron i szczegółowo opisuje zarzuty ugrupowania wobec zdecydowanej większości członków obecnej Rady Ministrów, w tym trzech wicepremierów: Mateusza Morawieckiego (jednocześnie ministra rozwoju i finansów), Piotra Glińskiego (resort kultury i dziedzictwa narodowego) oraz Jarosława Gowina (nauka i szkolnictwo wyższe).

Inicjatywa PO, mimo deklarowanego wsparcia części pozostałych klubów opozycyjnych, nie ma szans na powodzenie - PiS dysponuje Sejmie samodzielną większością 234 głosów. Platforma podkreśla, że celem wniosku jest przede wszystkim debata na temat polityki PiS.

Zgodnie z konstytucją Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (co najmniej 231) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera. Głosowanie nad wnioskiem odbywa się nie wcześniej niż po upływie 7 dni od jego złożenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA