REKLAMA

Wotum zaufania dla rządu Szydło: Kukiz'15 zagłosował przeciwko

  • Autor: PAP/AT
  • 19 listopada 2015 13:34
Wotum zaufania dla rządu Szydło: Kukiz'15 zagłosował przeciwko Kukiz zadeklarował, że jego klub będzie blisko współpracował z PiS (Paweł Kukiz, fot.ruchkukiza.pl)

Klub Kukiz'15 zagłosował przeciwko udzieleniu wotum zaufania, ponieważ w expose premier Beata Szydło nie poruszyła podstawowych dla ruchu kwestii.

- Szef klubu Ruchu Kukiz'15 Paweł Kukiz powiedział, że jego klub zagłosował przeciwko udzieleniu wotum zaufania rządowi Beaty Szydło, ponieważ w expose nie zostały poruszone m.in. kwestie zmian ustrojowych, systemowych oraz ordynacji wyborczej.

Kukiz: Nie poruszono podstawowych dla nas kwestii

"Głosowaliśmy przeciwko (udzieleniu wotum zaufania), ponieważ nie były poruszone w expose podstawowe dla nas kwestie - zmian ustrojowych, systemowych, nie było mowy o konieczności zmian ordynacji wyborczej" - powiedział Kukiz na konferencji prasowej w Sejmie. Kukiz zadeklarował jednocześnie, że jego klub będzie blisko współpracował z Prawem i Sprawiedliwością m.in. w kwestiach: bezpieczeństwa, czy reformy obronności.

Sejm udzielił w środę wieczorem wotum zaufania rządowi Szydło. Rząd poparło 236 posłów, w tym wszyscy z PiS. Przeciw było 202 posłów z PO, klubu Kukiz'15 i Nowoczesnej. Wstrzymało się 18 posłów, głównie z PSL. W klubie Kukiz'15 przeciw udzieleniu wotum zaufania było 40 posłów; jeden poseł - Kornel Morawiecki wstrzymał od głosu, a Rafał Wójcikowski nie głosował.

Nie było mowy o reformie sądownictwa i prokuratury

Kukiz podkreślił, że premier Szydło nie mówiła w expose również o "konieczności upodmiotowienia obywatela, poprzez zmniejszenie, albo wręcz zniesienie progu frekwencyjnego przy referendum ogólnokrajowym".

"Nie było też mowy o konieczności gruntownej reformy sądownictwa i prokuratury" - dodał Kukiz.

Kukiz wyraził ubolewanie, że premier Szydło w swoim expose nie mówiła o sprawach, które podnosił później w debacie sejmowej prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Być może wtedy nasze głosowanie wyglądałoby troszkę inaczej" - zaznaczył.

Kaczyński w środowej debacie nad expose oświadczył, że potrzebny jest przegląd konstytucji, a być może nowa konstytucja; opowiedział się za zmianami w ordynacji wyborczej oraz w mediach. W jego ocenie program gospodarczy rządu musi być "osłonięty tarczą antykorupcyjną".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA