REKLAMA

Wraca 34. posiedzenie Sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  • Autor: GP
  • 25 stycznia 2017 08:15
Wraca 34. posiedzenie Sejmu. Czym zajmą się posłowie? Sejm nie obradował ponad miesiąc. (fot.:wikipedia.org/CC)

• Do Sejmu wracają posłowie. W środę (25 stycznia) kończy się przerwa wymuszona patem i blokadą sali plenarnej przez opozycję.
• Na pierwszy dzień posiedzenia przewidziano szereg sprawozdań z prac komisji i pierwszych czytań nowych projektów. Zostanie też zaprzysiężona nowa posłanka.
• Wieczorem posłowie będą zajmować się zmianami w ustawie o kombatantach.

O godzinie 9. w środę ma zacząć się plenarne posiedzenie Sejmu. To 34. spotkanie w tej kadencji, które formalnie zaczęło się 11 stycznia, ale w wyniku działania opozycji i konfliktu politycznego zostało zawieszone do środy (25 stycznia).

Posiedzenie zacznie się, najprawdopodobniej od pożegnania zmarłego posła Kukiz'15, Rafała Wójcikowskiego. Tragicznie zmarły poseł zginął w drodze do Warszawy, w wypadku samochodowym. Może też dojść do zaprzysiężenia jego następczyni - poseł in spe Małgorzata Janowska.

Parlament ma zaległości, które musi szybko nadrobić. W czasie, gdy nie obradował Sejm toczyły się jednak prace komisji, tak też będzie w środę.

Pierwszymi merytorycznymi punkami posiedzenia są sprawozdania komisji:
- sprawozdanie o poselskim projekcie uchwały w sprawie uczczenia pamięci Bolesława Leśmiana w 140. rocznicę urodzin i w 80. rocznicę śmierci,
- sprawozdanie o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych,
- sprawozdanie o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych,
- oraz sprawozdanie komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o rzecznikach patentowych.

Te punkty Sejm ma omówić do godz. 13.

Po godz. 14. zaczną się czytania nowych projektów ustaw. W tym:
- pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego,
- pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności,
- pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny,
- pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska,
- pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo o miarach oraz ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie,
- pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Po godzinie 20. posłowie zajmą się jeszcze dwoma punktami obrad. Pojawiło się w harmonogramie prac Sejmu sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. To zmiany dotyczące prawa do posiadania i noszenia munduru przez kombatantów w ramach Korpusu Weteranów. Sprawozdanie złoży Komisja obrony narodowej.

Porządek obrad ma zakończyć w środę pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz zmianie ustawy o pomocy społecznej.

Zaznaczamy różnicę: to dwa odrębne projekty, jeden z inicjatywy rządu drugi z inicjatywy posłów rozpatrywany przez Sejm. Pierwszy kończy proces legislacyjny w Sejmie, drugi dopiero go zaczyna.

Miedzy godz. 22. a 23. przewidziane są jeszcze oświadczenia poselskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA