REKLAMA

Wspólne kluby i koła: Opozycja połączy siły przeciwko PiS? Nowoczesna ma propozycję

 • Autor: PAP/AT
 • 14 lipca 2017 11:05
Wspólne kluby i koła: Opozycja połączy siły przeciwko PiS? Nowoczesna ma propozycję Trzeba przeciwstawić się temu co PiS wyprawia z Polską - powiedział Ryszard Petru (fot.sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski)

Politycy Nowoczesnej zaproponowali wspólne działania opozycji przeciwko działaniom rządu PiS.

• Nowoczesna zaproponowała m.in. utworzenie w Sejmie federacji klubów i kół.

• Trzeba działać wspólnie, by skutecznie przeciwstawić się temu co PiS wyprawia z naszą Polską - powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru po posiedzeniu zarządu swej partii.

• To czas, w którym powinniśmy współdziałać, w którym powinniśmy mówić jednym głosem - dodał szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Petru zapowiedział, że politycy Nowoczesnej wezmą udział w zapowiedzianej na niedzielę (16 lipca) manifestacji przed Sejmem. Również szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer podkreślała, że nadszedł czas na wspólne działania opozycji. "To czas, w którym powinniśmy współdziałać, w którym powinniśmy mówić jednym głosem" - podkreśliła.

"W parlamencie proponujemy współdziałanie klubów parlamentarnych: Nowoczesnej, Platformy, PSL, Kukiz'15, Unii Europejskich Demokratów i wszystkich posłów, którym leży na sercu demokratyczna Polska. Konsekwencją tych działań powinno być powołanie federacji klubów i kół w parlamencie" - powiedział Petru na konferencji po porannym posiedzeniu zarządu Nowoczesnej.

Dodał, że jest już po rozmowach "z kilkoma osobami", powiedział też, że jest w stałym kontakcie z Władysławem Frasyniukiem.

Szef Nowoczesnej zaproponował też "pilne rozmowy w formule okrągłego stołu wszystkich sił demokratycznych". "Niech powstanie front demokratyczny wszystkich sił politycznych i obywatelskich. To jest swego rodzaju odpowiedź na apel Lecha Wałęsy i Władysława Frasyniuka, którzy apelowali o to, żeby podjąć wspólne działania" - powiedział Petru.

Jak podkreślił, powaga sytuacji wymaga większej koordynacji działań opozycji. Również szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer stwierdziła, że to "ponury moment dla polskiej demokracji wymagający pilnych działań ponadpartyjnych".

 

Nowoczesna: Wezwanie do stworzenia Frontu Demokratycznego (fot.twitter.com/Nowoczesna)

Oceniła, że ostatnia środa, kiedy to głosowano nowelizację ustaw o KRS oraz o ustroju sądów powszechnych, a także posłowie PiS złożyli projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, zmieniła wszystko.

"Niedługo w jednych rękach znajdzie się cały system sprawiedliwości. Zaczęli od niszczenia Trybunału Konstytucyjnego, minister Ziobro ma już pełną kontrolę nad prokuraturą. W tej chwili po zmianie ustawy o sądach będzie miał również pełną kontrolę nad prezesami, wiceprezesami sądów. Po zmianie ustawy o KRS, to PiS będzie decydował kto może, a kto nie może zostać sędzią" - mówiła Lubnauer.

"Dla każdego z nas obywateli oznacza to całkowitą bezbronność wobec prawa, wobec władzy. Możliwość uznania każdego z nas winnym w każdym sporze z państwem lub osobą z legitymacją Prawa i Sprawiedliwości. Oznacza brak pewności i czy następne wybory zostaną uznane, i czy nie zostaną zmanipulowane" - dodała.

Szefowa klubu Nowoczesnej zaznaczyła, że opozycja musi działać szybko. "Prawo i Sprawiedliwość może chcieć przeforsować całą ustawę o Sądzie Najwyższym do końca lipca tak, żeby Sąd Najwyższy nie mógł się zająć 9 sierpnia sprawą wyboru prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Czas na pilne działania, czas na działania ponad partyjnymi podziałami" - oświadczyła.

Jak dodała, "jeżeli opozycja nie zrozumie tego teraz, to może nigdy tego nie zrozumieć". Politycy Nowoczesnej uważają, że proponowany przez nich front opozycji powinny wejść również środowiska naukowe, kultury, prawnicze, kobiety biorące udział w "Czarnym proteście" oraz partie pozaparlamentarne. "To jest czas, w którym powinniśmy współdziałać, w którym powinniśmy mówić jednym głosem" - powiedziała Lubnauer.

"Będziemy szukać metod demokratycznych, zgodnych z prawem" - powiedział Petru. "Musimy wykazać się maksymalnym oporem, żeby zablokować projekt ustawy o Sądzie Najwyższym" - dodała Lubnauer.

Petru zapowiedział, że politycy Nowoczesnej wezmą udział w zapowiedzianej na niedzielę manifestacji przed Sejmem.

W piątek (14 lipca) zebrał się zarząd Nowoczesnej, by omówić strategię działań związanych z przyjęciem przez Sejm nowelizacji ustaw: o KRS oraz sądach powszechnych, a także złożeniem przez posłów PiS projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.

"Projekt ustawy o SN, który pojawił się wczoraj wieczorem wymaga naszej reakcji. To projekt, który już jest tak naprawdę zagładą systemu sądowniczego. Oznacza on, że cały Sąd Najwyższy będzie odwołany i powołany od nowa przez władzę wykonawczą" - poinformowała szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

"Wymaga to od opozycji pewnego współdziałania, wymaga to energicznego działania, musimy ustosunkować się do protestu, który ma mieć miejsce w niedzielę. Musimy podjąć decyzję, co do tego, jakie są dalsze działania nasze w stosunku do pełzającego zamachu stanu" - dodała szefowa klubu Nowoczesnej.

Projekt ustawy o SN, autorstwa PiS, który pojawił się na stronach Sejmu w środę późnym wieczorem zakłada utworzenie trzech nowych Izb SN, modyfikacje w powoływaniu sędziów SN i umożliwia przeniesienie obecnych sędziów SN w stan spoczynku.

Również w środę Sejm przyjął nowelizację przepisów o ustroju sądów, która zakłada m.in. zmianę zasad powoływania i odwoływania prezesów sądów poprzez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz wprowadzenie zasady losowego przydzielania spraw sędziom. Uchwalił też nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców wybrałby Sejm - dziś wybierają ich środowiska sędziowskie.

Obiema nowelizacjami zajęła się w czwartek wieczorem senacka komisja, która rekomenduje przyjęcie ich bez poprawek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)
REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA