REKLAMA

"Wszyscy przeciwko PiS?". Eksperci o szansach koalicji

  • Autor: PAP
  • 21 października 2015 10:20
"Wszyscy przeciwko PiS?". Eksperci o szansach koalicji Czy powstanie koalicja"wszyscy przeciwko PiS"? Eksperci: wszystko zależy od wyniku wyborów. Fot. facebook.com

Utworzenie koalicji "wszyscy przeciwko PiS" jest możliwe, ale byłaby ona bardzo nietrwała, a jej jedynym spoiwem byłby strach przed PiS - oceniają eksperci.

Ich zdaniem, wejście do takiej koalicji nie opłaca się Zjednoczonej Lewicy ani Nowoczesnej, a i PO może chcieć pozostać w opozycji, aby się odbudować.

Zainteresowani: PO, Lewica, PSL

Oczywiście jest możliwe, że PiS wygra wybory i nie będzie rządzić. Koalicja "wszyscy przeciwko PiS" jest możliwa, wielu aktorów - PO, Lewica, PSL - byłoby taką koalicją zainteresowanych. Pytanie, czy ich głosy wystarczą - mówi Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny "Liberte".

Ocenia jednocześnie, że niektórym ugrupowaniom - wymienił w tym kontekście Zjednoczoną Lewicę i Nowoczesną Ryszarda Petru - nie opłaca się w taką koalicję wchodzić.

Przekonywał, że byłaby to koalicja "bardzo nietrwała", a jej spoiwem byłby "wyłącznie strach przed PiS".

Taka koalicja) rozleci się przy pierwszym kryzysie lub jakimś trudniejszym głosowaniu. A wówczas PiS będzie w pozycji, aby wygrać wybory, które wtedy pewnie będą przyśpieszone - ocenił Jażdżewski.

Jego zdaniem prezydent Andrzej Duda wetowałby "absolutnie wszystkie ustawy takiej bardzo mozaikowej koalicji".

Gdyby nie było Kukiza

Politolog Piotr Trudnowski przyznał, że gdyby np. ugrupowanie Pawła Kukiza nie przekroczyło progu wyborczego, to wtedy premię prawdopodobnie dostaliby Ryszard Petru i Zjednoczona Lewica.

Wtedy razem z PO i pewnie PSL mogłyby próbować tworzyć rząd przeciwko PiS - dodał.

Trudnowski ocenił jednak, że jest to scenariusz, do którego mimo wszystko większość tych partii nie będzie przekonana, również - jak mówił - z powodu "słabego przywództwa w Platformie Obywatelskiej".

PO pamięta doświadczenie lat 2005-2007, kiedy mimo możliwości nie weszła do rządu i kiedy po 2 latach rządów PiS tak naprawdę odbudowała się i odniosła sukces. Myślę, że wśród polityków Platformy, zwłaszcza tych drugoligowych, taki pomysł jest: żeby dać PiS porządzić 2 lata czy nawet całą kadencję, a w międzyczasie odbudować się - mówił ekspert.

Najważniejszy jest wynik

Socjolog dr Marcin Kotras podkreśla, że najistotniejszy w tej sytuacji będzie wynik, jaki w wyborach uzyskają ugrupowania lewicowe.

Jeśli wejdą do parlamentu to jest duże prawdopodobieństwo, że PiS nie uda się skonstruować rządu i będziemy prawdopodobnie świadkami różnego rodzaju negocjacji politycznych, targów między np. PO i Zjednoczoną Lewicą plus być może jeszcze inni posłowie z ugrupowań, które do Sejmu by się dostały - ocenił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • lina 2015-10-21 11:22:43
    PIS chce tylko wladzy i wygodnych foteli. Kaczynski dotejpory nie nauczyl sie poprawnie möwic to wyslal Szydlo, ktöra powtarza co sie nauczyla na pamiec.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA