REKLAMA

Wulgaryzmy w Sejmie będą płatne? Komisja Etyki ma dostać kary finansowe do ręki

  • Autor: GP
  • 25 sierpnia 2016 11:15
Wulgaryzmy w Sejmie będą płatne? Komisja Etyki ma dostać kary finansowe do ręki Obecnie za przewinienia, które bada Komisja Etyki Poselskiej nie grozi inna kara niż nagana lub upomnienie. (fot.:twitter.com/kancelariasejmu)

• Po wydarzeniach z końca lipca, gdy poseł PiS wulgarnie wygrażał opozycji, posłowie z Komisji Etyki chcą zmian w Regulaminie Sejmu.
• Proponują kary finansowe, jako narzędzie zwalczania patologii zachowań wybrańców narodu.

"Rzeczpospolita" donosiła w czwartek (25 sierpnia), że pojawił się nowy projekt w Sejmie. Na zbliżających się wrześniowych posiedzeniach Komisja Etyki Poselskiej ma zająć się zmianami regulacji wewnątrzsejmowych, które pozwolą jej karać posłów finansowo.

Do takiej, fundamentalnej zmiany doprowadził wulgarny gest posła PiS Piotra Pyzika. Poseł w lipcu "zasłynął" kontrowersyjnym zachowaniem na sali sejmowej. Działo się to w czasie nocnej debaty, gdy opozycja atakowała rząd.

Posłowie przyznają reporterom gazety, że istnieje fundamentalny problem z Komisją Etyki, jej kary de facto nie są w stanie zaboleć posłów.

Piotr Pyzik, który stracił nerwy wobec opozycji w lipcu, źródło: twitter.com

W świetle przepisów obecnego Regulaminu Sejmu, zachowania posłów, które są nieetyczne, nie są karane inaczej niż słowem. Posłowie nie przychodzą na posiedzenia komisji etyki, nawet gdy owe ich dotyczą. Tak postąpiła poseł PiS Beata Mazurek, którą komisja karała w lipcu za słowa o sędziach Trybunału Konstytucyjnego.

Komisji Etyki więc wymierza kary zaocznie, bo posłowie są nieobecni. Karą o najwyższej mocy jest nagana, która nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami dla posła.

Komisja przygotowuje więc zmiany w Regulaminie Sejmu. Pojawił się pomysł zastąpienia nagan karami finansowymi. Zwolenniczką zmian jest szefowa Komisji Etyki Poselskiej, posłanka PO, Izabela Mrzygłocka. Na kolejne informacje i rozwój tematu będzie nam trzeba poczekać do września, bo wtedy przewidziane jest kolejne posiedzenie Sejmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA