REKLAMA

Wybór 2 sędziów Trybunału Konstytucyjnego jest niezgodny z Konstytucją

  • Autor: GP
  • 03 grudnia 2015 14:14
Wybór 2 sędziów Trybunału Konstytucyjnego jest niezgodny z Konstytucją Zapadł wyrok w Trybunale Konstytucyjnym (fot. trybunal.gov.pl)

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest jednoznaczny. Ustawa autorstwa PO z 8 października o Trybunale jest niezgodna z Konstytucją w zakresie, w jakim umożliwiła wybór 2 sędziów TK. Chodzi o sędziów, którzy mieli zastąpić tych, których kadencja mija w grudniu.

Wyrok oznacza, że prezydent Andrzej Duda będzie musiał przyjąć ślubowanie trzech z pięciu wybranych przez poprzedni sejm sędziów, którzy na to czekają.

- Niezwłoczne odebranie ślubowania od sędziego jest konstytucyjnym obowiązkiem głowy państwa - mówił w czasie odczytywania wyroku sędzia Marek Zubik.

Ponadto brak ograniczenia długości kadencji prezesa Trybunału jest zgodny z konstytucją, ogłosili w czwartek sędziowie Trybunału orzekający o konstytucyjności ustawy.

Konsekwencje podjętej decyzji to ustalenie, którzy sędziowie zostali wybrani prawomocnie, a którzy nie.

Źródło: twitter.com

 

Sędzia Zubik dodawał też, jak należy rozumieć wybór osoby na sędziego.

- Osoba wybrana przez Sejm jest sędzią Trybunału w pełnym tego słowa znaczeniu - tłumaczył sędzia Marek Zubik w uzasadnieniu wyroku.

Co ciekawe, ustawa którą współtworzyli sędziowie Trybunału Konstytucyjnego sędziowie tegoż samego organu uznali w części za niekonstytucyjną. 

Podczas wczorajszego posiedzenia Sejmu wybrano pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego i złożyli ślubowanie. Wciąż nie wiadomo, którzy z nich rzeczywiście zasiądą w ławach TK. 

Po ogłoszeniu werdyktu prezydent Duda zapowiedział, że o 20.00 wygłosi orędzie do narodu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Snake 2015-12-03 15:21:37
    Marek Jak najbardziej masz rację. Za dużo pary w gwizdek.
  • Marek.S 2015-12-03 15:01:50
    PiS (zjednoczona prawica) powinni się skupić nad dalszymi działaniami mającemu na celu poprawę jakości życia społeczeństwa w kraju, stworzenia warunków rozwoju gospodarczego w oparciu godziwą płacę za prace. Jak wybory parlamentarne za 4lata przegracie, Donalda Tuska za prezydenta RP macie, wskazywałem zakopaliście Andrzeja Dudę nie słuchaliście.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA