REKLAMA

Wyborcom PO i Nowoczesnej żyje się dobrze w Polsce. Co z pozostałymi?

  • Autor: PAP
  • 28 października 2015 13:32
Wyborcom PO i Nowoczesnej żyje się dobrze w Polsce. Co z pozostałymi? Krytyczna ocena sytuacji kraju dominuje wśród większości przebadanych grup społeczno-demograficznych (fot. fotolia)

Z sondażu CBOS wynika, że najbardziej niezadowoleni byli wyborcy Kukiza, Zjednoczonej Lewicy i PiS.

Najbardziej krytyczni w ocenie kierunku, w jakim zmierza państwo Polskie, byli wyborcy komitetu Kukiz'15, oraz osoby deklarujące niechęć do udziału w wyborach - aż 58 proc. z nich oceniło kierunek rozwoju kraju jako zły. Opinię tę podzielała również ponad połowa osób deklarujących chęć oddania głosu na Zjednoczoną Lewicę (56 proc.) i Prawo i Sprawiedliwość (53 proc.) - wynika z badania CBOS "Nastroje społeczne przed wyborami parlamentarnymi".

Wyborcy PO i Nowoczesnej nie narzekają

Przed wyborami parlamentarnymi, najbardziej zadowoleni z sytuacji kraju byli przyszli wyborcy Nowoczesnej Ryszarda Petru i Platformy Obywatelskiej, z pośród których kolejno 61 i 58 proc. pozytywnie oceniło kierunek zmian w Polsce.

Większość respondentów negatywnie oceniła też sytuację polityczną w kraju. Jedynie 10 proc. badanych było z niej zadowolonych, a łącznie 85 proc. oceniło ją jako złą (45 proc.) lub przeciętną (40 proc.). Jak podkreślili analitycy CBOS, wśród niezadowolonych dominowały osoby niezadowolone ze swoich warunków materialnych utożsamiający się z prawicą. "W grupach zawodowych najczęściej są to pracownicy średniego szczebla, w tym technicy oraz pracujący na własny rachunek (po 55 proc. badanych)" - podkreślili.

Zadowoleni kierownicy i rolnicy

Jak zaznaczyli autorzy sondażu, krytyczna ocena sytuacji kraju dominuje wśród większości przebadanych grup społeczno-demograficznych. - Jedynie wśród kadry kierowniczej i specjalistów wyższego szczebla, rolników oraz prywatnych przedsiębiorców, a ponadto wśród osób uzyskujących najwyższe dochody per capita oraz wyrażających zadowolenie ze swojej sytuacji materialnej opinie pozytywne przeważają nad negatywnymi - czytamy w podsumowaniu sondażu.

Z kolei najbardziej niezadowolonymi z rozwoju Polski byli respondenci źle oceniający swoją sytuację materialną, zarabiający najmniej w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie domowym, praktykujący religijnie kilka razy w tygodniu, "a w grupach społeczno-zawodowych – zwłaszcza bezrobotni i gospodynie domowe".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • gs53 2015-10-28 16:17:21
    Dlaczego jedynie połowa uprawnionych do oddania swojego głosu ruszyła tyłek z wersalki? co im szkodziło odkleić dupsko od jedwabistej powłoki fotela?Teraz buzia w ciup! Zapomnijcie o wyrażaniu swojego niezadowolenia z wyboru,tu ,w internecie! Na to był czas 25 października.Jak dla mnie głosowanie winno być OBOWIĄZKOWE!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA