REKLAMA

Wybory 2015: PKW ostrzega, są problemy z kartami

  • Autor: pap/da
  • 25 października 2015 15:26
Wybory 2015: PKW ostrzega, są problemy z kartami Karta pierwsza w głosowaniu w wyborach 2015 r.

Po wczorajszym przypadku z Sosnowca, wiele osób zwraca uwagę na karty do głosowania. I słusznie. Jak potwierdza PKW do komisji napływają sygnały o nieprawidłowościach.

Wojciech Hermeliński powiedział, że PKW otrzymuje "jednostkowe sygnały o nieprawidłowościach" na niektórych kartach do głosowania na posłów do Sejmu.

"W kartach tych, jak informuje się nas, brakuje bądź to poszczególnych kartek z listami poszczególnych partii, bądź też te kartki są multiplikowane, tzn. listy kandydatów pewnej partii są wklejone dwukrotnie, czasami zdarza się niewłaściwa kolejność partii, inna niż przyjęta w momencie losowania, czasami zdarza się też źle wszyty spis treści" - poinformował szef PKW.

Jednym z przykładów była sytuacja z Krakowa. Jak podało RMF24, które informację uzyskało od swojego słuchacza, na wadliwych kartach nie było nazwisk kandydatów dwóch komitetów wyborczych.

Krzysztof Orłowski z delegatury Krajowego Biura Wyborczego przekazał, że problem dotyczył czterech sztuk kart wyborczych. Usterka została zauważona i wadliwe nie zostały użyte do oddania głosu.

Reakcją delegatury krakowskiej na incydent było rozesłanie wiadomości e-mail do wszystkich lokali wyborczych podległych o bezwzględnej konieczności przejrzenia wszystkich kart do głosowania pod kątem ich kompletności, jak i odpowiedniej jakości wydruku.

- Obwodowe komisje wyborcze powinny szczególnie wnikliwie przeglądać te karty i pilnować, czy są one wszystkie prawidłowe - zaznacza Hermeliński.

- PKW wystosowała dzisiaj po otrzymaniu tych sygnałów pismo do okręgowych komisji wyborczych, żeby uczuliły jeszcze dodatkowo obwodowe komisje wyborcze, żeby szczególnie skrupulatnie przed wydawaniem kart sprawdzały, czy wszystko w tych kartach jest w porządku - powiedział Hermeliński.

Tłumaczył, że osoba, która otrzyma kartę z wadami i je zauważy, powinna zwrócić się do komisji z żądaniem wymiany karty. "Obwodowa komisja ma obowiązek taką kartę - na wolną od wad - wymienić, i wydać wyborcy" - dodał. Zaznaczył, że karty bez pieczęci są nieważne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • heniutek 2015-10-26 12:40:20
    A czy komisja z urzędu nie powinna sprawdzać karty przy wydaniu lub wcześniej przy przyjęciu? Drukarnie miały bardzo mało czasu, błędy się zdarzają mimo najwyższej staranności - po to są kontrolerzy na końcu łańcucha...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA