REKLAMA

Wybory, Grzegorz Schetyna: Partie opozycyjne łączy polityka decentralizacyjna

  • Autor: PAP/AT
  • 11 października 2017 11:00
Wybory, Grzegorz Schetyna: Partie opozycyjne łączy polityka decentralizacyjna Dzisiaj to, co jest wyzwaniem dla PO, dla wszystkich partii opozycyjnych - szukać tego, co wspólne. To nie jest proste - powiedział lider PO (Grzegorz Schetyna, fot.twitter.com/SchetynadlaPO)

Żeby przejść do programu i zbudować wokół niego wsparcie większości partii opozycyjnych to musi być wizja, co do której się zgodzimy, a później, wspólny mianownik, który pozwoli się nam na niej zmieścić - powiedział szef PO Grzegorz Schetyna.

• Dzisiaj wyzwaniem dla Platformy Obywatelskiej i partii opozycyjnych jest szukanie tego, co wspólne - powiedział Schetyna.

• Opozycję łączyć może polityka decentralizacyjna - ocenił.

• Ocenił, że debata programowa między partiami opozycyjnymi bez wspólnej wizji może być zabójcza.

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna pytany był w radiu TOK FM, co łączy partie opozycyjne. Wskazał przede wszystkim na politykę decentralizacyjną. Jednym z jej założeń jest likwidacja urzędów wojewódzkich i przekazanie ich kompetencji urzędom marszałkowskim. Takie rozwiązanie określił jako "trzeci etap reformy samorządowej".

"To może być wspólne - bo widzę, że inne partie też podejmują te rozmowę, mają podobne spojrzenie" - ocenił Schetyna.

Wymienił też kwestię podstawowej edukacji i system nadzoru nad oświatą na podstawowym poziomie.

Czytaj też: Dla Nowoczesnej wybory samorządowe będą bardzo trudne

"Dzisiaj to, co jest wyzwaniem dla PO, dla wszystkich partii opozycyjnych - szukać tego, co wspólne. To nie jest proste" - dodał Schetyna.

"Żeby przejść do programu i zbudować wokół niego wsparcie wszystkich, czy większości partii opozycyjnych to musi być wizja,(...) co do której się zgodzimy, a później ta podstawa, wspólny mianownik, który pozwoli się nam na niej zmieścić" - dodał. Ocenił, że debata programowa między partiami opozycyjnymi bez wspólnej wizji może być "zabójcza".

"Wiem, że taką wizję Platforma musi zbudować, jako największa partia opozycyjna i wokół niej zbudować współpracę" - stwierdził.

Czytaj też: Zmiany ordynacji wyborczej: co zawiera projekt Prawa i Sprawiedliwości?

Schetyna pytany był również, czy podobają mu się tezy programu opozycji przedstawione we wtorek przez posłankę PO Joannę Muchę. W założeniach programowych znalazły się postulaty tworzenia sprawnego państwa, gdzie silny jest człowiek. Sprzeciwiła się wizji państwa forsowanej w jej ocenie przez PiS, gdzie silne jest państwo i najważniejszy jest naród.

"Tak, to takie ciekawe spojrzenie, bardziej wizja niż program, czy nawet zręby programu, takie spojrzenie w przyszłość, takie próbujące otwierać nowe możliwości czy nowe przestrzenie" - powiedział. Dodał, że PO będzie z tej wizji korzystać i nad tym pomysłem pracować.

Potwierdził, że z koncepcji Muchy PO będzie korzystać w czasie pracy nad programem samorządowym, który będzie przedstawiony na najbliższej konwencji partii. "Pół roku pracujemy nad programem samorządowym, bo to jest konwencja, która ma przynieść program samorządowy" - stwierdził Schetyna. Dodał, że nad nim pracują dwa zespoły ekspertów, w których są m.in. parlamentarzyści i głównie samorządowych.

Pytany czy poprze projekt ustawy reprywatyzacyjnej przygotowywanej przez Ministerstwie Sprawiedliwości Schetyna stwierdził, że projekt ten "czerpie garściami" z projektu przedstawionego rok temu przez PO. "Położymy dwa projekty - ten nasz przygotowany przed rokiem i ten, który oni dzisiaj zgłoszą" - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA