REKLAMA

Wybory na Białorusi. Frekwencja wyniosła ponad 77 procent

  • Autor: PAP/PSZ
  • 19 lutego 2018 08:34
Wybory na Białorusi. Frekwencja wyniosła ponad 77 procent Wybory na Białorusi budza kontrowersje. (fot. Shutterstock, Inc.)

Lidzija Jarmoszyna, szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Białorusi, oznajmiła w 18 lutego wieczorem, że frekwencja w wyborach do władz lokalnych przekroczyła 77 proc.

"Społeczeństwo poparło wybory" - powiedziała Lidzija Jarmoszyna, cytowana przez państwową agencję BiełTA.

Główny dzień wyborów 18 lutego poprzedziło pięć dni głosowania przedterminowego, w którym - według oficjalnych statystyk - wzięło udział prawie 35 proc. uprawnionych do głosowania.

Według opozycji i aktywistów, którzy prowadzili niezależną obserwację wyborów, władze sztucznie zawyżały frekwencję w czasie głosowania. Zarzucili oni władzom fałszerstwa wyborcze i informowali o wielu nieprawidłowościach, w tym przypadkach wielokrotnego głosowania przez te same osoby, a także utrudnianiu pracy obserwatorom i wywieraniu na nich presji.

Wieczorem w jednym z lokali wyborczych milicjanci pobili operatora białoruskojęzycznej telewizji Biełsat Andreja Kozieła.

Czytaj także: Wybory na Białorusi. Milicja pobiła operatora Biełsatu

W wyborach do rad lokalnych na Białorusi ponad 22 tys. kandydatów walczyło o mandaty radnych do 1309 rad lokalnych w 18111 okręgach. W większości okręgów w wyborach startowali pojedynczy kandydaci.

Opozycja zgłosiła do udziału 219 kandydatów, zarejestrowano 174.

W komisjach wyborczych, które będą liczyć głosy, znalazło się tylko 26 przedstawicieli opozycji.

W obserwacji wyborów uczestniczyło 46 dyplomatów zagranicznych akredytowanych na Białorusi, m.in. z USA, Litwy, Rosji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA