REKLAMA

Wybory na Białorusi. Znamy wstępne wyniki z całego kraju

  • Autor: PAP/PSZ
  • 19 lutego 2018 12:01
Wybory na Białorusi. Znamy wstępne wyniki z całego kraju Opozycja ma wiele zastrzeżeń do sposobu przeprowadzenia wyborów. (fot. Shutterstock)

Ze wstępnych wyników wyborów lokalnych na Białorusi wskazują, że sformowano wszystkie 1309 rad lokalnych różnych szczebli i wybrano 18110 deputowanych - poinformowała Centralna Komisja Wyborcza. W radach w Mińska i miast obwodowych nie ma przedstawicieli opozycji.

Tylko w jednym okręgu wyborczym w obwodzie homelskim trzeba będzie powtórzyć wybory, ponieważ jedyny startujący w nich kandydat zrezygnował.

Według oficjalnych danych frekwencja w wyborach lokalnych, których głównym dniem była niedziela, wyniosła 77,05 proc.

W trwającym pięć dni głosowaniu przedterminowym zagłosowało według CKW niemal 35 proc. uprawnionych do głosowania.

Opozycja i aktywiści, którzy prowadzili niezależną obserwację wyborów, zarzucają władzom fałszerstwa wyborcze. Informowano m.in. o wielu nieprawidłowościach, w tym o zawyżaniu frekwencji, przypadkach wielokrotnego głosowania przez te same osoby, a także o utrudnianiu pracy obserwatorom i wywieraniu na nich presji.

Wieczorem w jednym z lokali wyborczych milicjanci pobili operatora białoruskojęzycznej telewizji Biełsat Andreja Kozieła.

Czytaj także: Białoruska milicja pobiła operatora polskiej telewizji Białoruska milicja pobiła operatora polskiej telewizji

W wyborach do rad lokalnych na Białorusi ponad 22 tys. kandydatów walczyło o mandaty radnych do 1309 rad lokalnych w 18111 okręgach. W większości okręgów w wyborach startowali pojedynczy kandydaci.

Opozycja zgłosiła do udziału 219 kandydatów, zarejestrowano ich 174.

W komisjach wyborczych, które liczą głosy, znalazło się tylko 26 przedstawicieli opozycji.

W obserwacji wyborów uczestniczyło 46 zagranicznych dyplomatów akredytowanych na Białorusi, m.in. z USA, Litwy, Rosji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA