REKLAMA

Wybory parlamentarne 2015: karta wypaczy wynik?

  • Autor: TM
  • 29 września 2015 10:13
Wybory parlamentarne 2015: karta wypaczy wynik? Problemy z wyborów samorządowych wystąpią w mniejszej skali – uważają eksperci. Fot. parlamentarny.pl

Spis treści dodany do książeczki miał wyeliminować pomyłki, a może wprowadzić większy chaos - pisze "Rzeczpospolita".

Dziennik podkreśla, że od zeszłorocznych wyborów samorządowych kolejność list ma znaczenie nie tylko symboliczne.

Dr Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego oszacował bowiem, że PSL, który w wyborach do rad sejmików i powiatów był pierwszym komitetem w książeczce, mógł uzyskać dzięki niemu bonus w postaci dodatkowych 700 tys. głosów.

W powiatach, w którym PSL startował pod lokalnym szyldem, zyskiwał PiS, który wskakiwał z drugiej na pierwszą stronę - zauważył Flis.

Na pierwszej stronie będzie instrukcja

Jednak teraz pierwszy komitet będzie dopiero na trzeciej stronie. Na pierwszej będzie instrukcja, jak głosować, a na drugiej spis treści, w którym zostaną wymienione wszystkie komitety.

 Nie będą to jednak rozwiązania, które wyeliminują ryzyko pomyłek - twierdzą eksperci.

Intencja była szlachetna, ale wykonanie złe. Spis jest wykonany tą samą czcionką co listy, nie ma na nim żadnego graficznego wyróżnienia, choćby strzałki, która odsyłałaby na kolejne strony - uważa dr Adam Gendźwiłł z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dr Flis dodaje, że "intuicyjnie wyczuwa, że spis treści będzie przeszkadzać, zamiast pomóc". Jego zdaniem problemy z wyborów samorządowych, o ile się powtórzą, wystąpią w mniejszej skali.

Żle skonstruowana karta wyborcza

Książeczka spowodowała większą liczbę głosów nieważnych i poprawiła wynik ugrupowania pierwszego w kolejności. Były to dwa objawy problemu, którym była źle skonstruowana karta wyborcza - przekonuje Flis.

Podkreśla jednak, że w wyborach do Sejmu weźmie udział dużo mniej osób przypadkowych niż w wyborach do sejmików wojewódzkich.

W samorządowych głównym daniem są wybory wójta. Ten, kto przychodzi w nich zagłosować, dostaje też inne karty. Tym razem będą przeważać wyborcy o sprecyzowanych preferencjach – ocenia.

PKW twierdzi, że dodatkowe dwie karty przed listami kandydatów będą „automatyczną zaporą przed przypadkowym oddaniem głosu na pierwszy komitet.

Postawienie znaku „X" koło nazwy partii w spisie treści nie będzie traktowane jako głos nieważny. W spisie nie ma kratek. Krzyżyk tam postawiony będzie traktowany jak dopisek. Najważniejsze, by wyborca nie oddał głosu na więcej niż jednego kandydata - powiedziała dziennikowi Maria Kołtunowska z Biura Prasowego PKW.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA