REKLAMA

Wybory parlamentarne 2015: na posła i senatora możesz głosować w domu

  • Autor: parlamentarny.pl (Agnieszka Widera-Ciochoń)
  • 22 sierpnia 2015 11:43
Wybory parlamentarne 2015: na posła i senatora możesz głosować w domu Fot. Shutterstock.com

Wybory parlamentarne będą kolejnymi, w których wszyscy wyborcy będą mogli głosować za pośrednictwem poczty. Elekcja prezydenta pokazała jednak, że ta forma głosowania jeszcze w Polsce kuleje. Co zrobić, by w październiku uniknąć błędów?

Bez wizyty w lokalu wyborczym, w dowolnym miejscu i czasie - to były główne atuty, przemawiające za tym, by niedawno prezydenta kraju wybierać korespondencyjnie.

10 maja 2015 r, z tego udogodnienia mogli skorzystać wszyscy wyborcy. Wcześniej (od roku 2011), zagłosować korespondencyjnie mogły tylko osoby z niepełnosprawnościami i przebywające za granicą.

W Olsztynie i Chorzowie

Chętnych do głosowania korespondencyjnego przybyło, ale to wciąż mały odsetek wyborców

W Olsztynie podczas wyborów prezydenckich z tej formy głosowania skorzystało 45 osób. Urząd miasta (do urzędu gminy właściwego ze względu na miejsce zameldowania trzeba zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego) wysyłał tzw. pakiety wyborcze do olsztynian mieszkających np. w Warszawie, Kłobucku, ale też na lokalne adresy. Zdaniem urzędników, miejscowi wyborcy chcieli po prostu sprawdzić, jak głosuje się korespondencyjnie.

Chorzów chwalił się, że chęć takiego głosowania zgłosiła rekordowa liczba osób.

- Skoro nowa procedura głosowania ma być ułatwieniem dla wyborców, to proste powinno być także składanie deklaracji. Dlatego u nas stworzyliśmy prosty system zgłaszania chęci głosowania korespondencyjnego. Uruchomiliśmy także punkt informacyjny, specjalną infolinię, zakładkę na stronie internetowej i adres mailowy, aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące nowej formy głosowania - podkreślał prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala.

Do akcji informacyjnej „Głosuj, jak chcesz” zaangażowano także wolontariuszy.

- Przeszkoliliśmy kilkudziesięciu trenerów - uczniów szkół ponadgimnazjalnych, nauczycieli i seniorów. Ich zadaniem było przekazywanie pozostałym mieszkańcom informacji o głosowaniu korespondencyjnym - dodaje prezydent.

Efekt? W Chorzowie chęć głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zgłosiło 147 osób. Dla porównania: w trzykrotnie większych Katowicach taką deklarację złożyło ok. 140 wyborców.

Nie wszędzie jednak informacja była tak dostępna…

Więcej informacji

- Oczywistym jest, że liczba głosujących korespondencyjnie wzrosła po tym, jak powiększyło się grono mogących z takich udogodnień skorzystać, ale - w porównaniu z innymi krajami - ten odsetek jest bardzo niski. Informacja o możliwości takiego głosowania i o tym, jak ono przebiega, była mało dostępna - ocenia Zofia Nawrocka z Fundacji im. Stefana Batorego, organizującej ogólnopolską akcję „Masz Głos Masz Wybór”.

W głosowaniu korespondencyjnym łatwo o nieważny głos.

Według ekspertki można spodziewać się, że w wyborach parlamentarnych jeszcze więcej Polaków zechce oddać swój głos wyborczy na poczcie, dlatego warto przeanalizować poprzednie błędy.

Problem w tym, że Państwowa Komisja Wyborcza nowej kampanii informacyjnej jeszcze nie zaczęła, nie ma zatem nowych instrukcji czy poradników wyborczych.

- Ostatnia instrukcja była zresztą niezbyt jasna, co skutkowało wieloma nieważnymi głosami. Na przykład nie wszyscy wiedzieli, że koperta z głosem musi zostać oddana w okienku na poczcie, a nie wrzucona do skrzynki pocztowej. Nieważny był też głos bez podpisu oświadczenia lub wysłany w niezaklejonej kopercie - wylicza Nawrocka.

Podkreśla też, że cała procedura oddawania głosu korespondencyjnie jest skomplikowana, a przez to zniechęcająca.

Czy można się mylić?

Skoro zniechęcić można było się w wyborach prezydenckich, gdzie wyborcy mieli jedna listę z kandydatami, co więc będzie, gdy otrzymają oni plik lub książeczkę z długą liczbą nazwisk kandydatów z kilkudziesięciu komitetów wyborczych?

- To może być spory problem... Jak pokazały ubiegłoroczne wybory samorządowe, „książeczki” prowokują wiele błędów. Wiele osób stawia krzyżyk na pierwszej stronie - przypomina nasza rozmówczyni. - Teraz na pierwszej stronie pojawić ma się spis treści, ale istnieje ryzyko, że wielu postawi krzyżyk właśnie na… spisie treści, który wygląda podobnie, jak właściwe listy wyborcze - dodaje.

Jak podkreśla Fundacja im. Stefana Batorego, listy wyborcze winny być w różnych kolorów, jak to się dzieje w innych krajach - zawierające opisy w różnych czcionkach (niektóre państwa publikują na kartach nawet zdjęcia kandydatów). Także kratka na postawienie krzyżyka mogłaby być większa.

- Wszystkie te problemy są możliwe do zniwelowania, jeśli byłyby przeprowadzone konsultacje kart wyborczych, a tego zabrakło - ubolewa Nawrocka.

Przedstawiciele Fundacji, w ramach akcji „Masz Głos Masz Wybór” szykują własne poradniki i instrukcje dotyczące głosowania także korespondencyjnego. Będą upowszechniane po wrześniowym referendum.

A tak przy okazji: poniedziałek (24 sierpnia) to ostatni moment, kiedy można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego w referendum 6 września (szczegółowe procedury na stronie PKW pod hasłem Referendum Ogólnokrajowe 2015/„głosowanie korespondencyjne w kraju”).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • kasiae 2015-10-01 14:36:45
    Ewentualnie mogliby umozliwic internetowy wybor miejsca/lokalu wyborczego, tak jak w przypadku glosowania za granica... skladanie wnioskow i pobieranie zaswiadczen z urzedu to duze utrudnienie zwlaszcza jak nie przebywa sie na stale w miejscu zameldowania. Ale to nic nowego, u nas wszystko jest na okretke tak zeby tylko nam 'ulatwic'...
  • Lucjan m 2015-08-28 22:19:20
    Przecież łatwiej jest głosować w lokalu wyborczym niż chodzić na pocztę, zapewne dalej położona od domu niż lokal wyborczy. W czym tu ułatwienie? Za to możliwość oszustwa nieporównanie wyższa. Jedynym, najlepszym rozwiązaniem jest głosowanie przez internet ale to naszych geniuszy z trzeciej władzy przerasta, a wystarczy jeden z d o l n y informatyk, który napisze program (za, powiedzmy 100 000 zł. w czasie nie przekraczającym dwóch miesięcy, już z przetestowaniem i po sprawie. Tylko musi to być człowiek a nie firma łupiąca państwową kasę.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA