REKLAMA

Wybory parlamentarne 2015: nowe osoby liderami na listach PiS

 • Autor: PAP
 • 15 września 2015 13:07
Wybory parlamentarne 2015: nowe osoby liderami na listach PiS Michał Dworczyk jest liderem listy PiS w okręgu wałbrzyskim, Fot. youtube.com

Michał Dworczyk jest liderem listy PiS w okręgu wałbrzyskim, a Mirosława Stachowiak-Różecka to "jedynka" w okręgu wrocławskim. Tylko w okręgu legnicko-jeleniogórskim na czele listy pozostał jak przed czterema laty wiceprezes PiS Adam Lipiński.

Lipiński podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej we Wrocławiu, że pod listami PiS w Dolnośląskiem zebrano ponad 35 tys. podpisów; dodał, że PiS jako pierwsza partia w regionie zarejestrowała listy kandydatów do parlamentu.

Człowiek z Warszawy

Michał Dworczyk jest samorządowcem z Warszawy, który w sierpniu tego roku objął mandat posła po Adamie Kwiatkowskim, który zrezygnował z pracy w Sejmie po tym jak został szefem gabinetu rezydenta Andrzeja Dudy.

Większość życia spędziłem faktycznie w Warszawie, ale znam też region wałbrzyski. W ramach fundacji Wolność i Demokracja od wielu lat organizujemy m.in. wystawy i biegi poświęcone pamięci żołnierzy wyklętych. Znam tam już wiele środowisk i jest teraz dla mnie wyzwaniem, by godnie reprezentować ten region - zaznaczył Dworczyk.

Jak mówił, w parlamencie chce również zajmować się polityką wschodnią, gdyż był doradcą i ekspertem w tej kwestii oraz współpracował z rządem premiera Jarosława Kaczyńskiego oraz z Kancelarią Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W okręgu wrocławskim listę otwiera wrocławska radna Mirosława Stachowiak-Różecka, która w listopadowych wyborach samorządowych na prezydenta Wrocławia otrzymała w II turze ponad 40 proc. poparcia.

Doświadczeni parlamentarzyści

Liderami listy w tym okręgu przed czterema laty byli Dawid Jackiewicz i Kazimierz Michał Ujazdowski; w 2014 r. zostali wybrani na europosłów.

Lipiński zaznaczył, że w czołówce wszystkich list są dotychczasowi, doświadczeni parlamentarzyści z partii oraz kandydaci Solidarnej Polski, Polski Razem Jarosława Gowina oraz Prawicy Rzeczpospolitej Marka Jurka.

W moim okręgu to posłanki Elżbieta Witek, Marzena Machałek i poseł Wojciech Zubowski. W Wałbrzyskiem na drugim miejscu jest posłanka Anna Zalewska, a w okręgu wrocławskim parlamentarzyści Piotr Babiarz, Jacek Świat i Beata Kempa - dodał Lipiński.

Poinformował, że partia nie wystawiła swego kandydata na senatora w jednym z okręgów we Wrocławiu, ponieważ popiera senatora Jarosława Obremskiego wybranego przed czterema laty z listy "Obywatele do Senatu" zorganizowanej przez samorządowców.

Obremski jest związany ze środowiskiem naszego koalicjanta, czyli Polski Razem Jarosława Gowina. To człowiek ze środowiska Solidarności, mamy do niego zaufanie, stąd nasze poparcie - mówił Lipiński.

Kandydaci do Senatu

Pozostałymi kandydatami do Senatu w okręgach wrocławskich są: były wojewoda dolnośląski z okresu rządów PiS Krzysztof Grzelczyk oraz radny wojewódzki Paweł Hreniak. W okręgu wrocławskim na dziesiątym miejscu listy do Sejmu jest poseł Mariusz Jędrysek, który w poprzedniej kadencji zdobył mandat z jeszcze dalszego miejsca na liście. Na 15. pozycji znalazł się znany sportowiec, medalista olimpijski Wojciech Bartnik, reprezentujący Polskę Razem.

Bartnik zdobył brązowy medal podczas IO w Barcelonie w 1992 r. i był to ostatni medal olimpijski w boksie dla naszej reprezentacji. Potem walczył też na ringach zawodowych, a obecnie jest trenerem i od trzech kadencji samorządowcem. Pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Oleśnicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (8 komentarzy)

 • Marek 2015-10-15 13:31:56
  Widziałem Szydłowską w :polityce od kuchni" na YT, fajowe, obejrzyjcie. Ona ma taka lekkość mówienia i w głosie słychać, ze niejedno już przeszła w sejmie.
 • Wojtek 2015-10-15 13:27:13
  Do Waldek: No i tu się zgadzamy, ja też głosuję na Bożenę Szydłowską. Mimo, że większość społeczeństwa uważa, ze kobiety nie sprawdzają się w polityce, to pani Szydłowska działa jak niejeden rycerz :)
 • Waldek 2015-10-08 16:19:53
  Do Wojtek: Zrobiłem jak mówisz. Mieszkam w Poznaniu. Okręg 39. Prześledziłem sukcesy poszczególnych kandydatów i najwięcej ma na swoim koncie Bożena Szydłowska. Jest 3 na liście, nie wiem dlaczego. Pomijam oczywiście pana na jedynce, bo to żart chyba.
 • Wojtek 2015-09-24 15:04:56
  Do Michał: Warto trochę poczytać o poszczególnych kandydatach i nie myśleć stereotypowo o wszystkich. Niektórzy naprawdę działają i wiele osiągają, przy czym nie powinni być kojarzeni z partią, do której należą.
 • Krzysztof 2015-09-16 08:21:18
  Do Katarzyna: No w sumie nic "tylko" drogi, inwestycje w ZA w Puławach, nowe połączenia na lotnisku, działania na rzecz Bogdanki i ogólnie całego regionu. No jak tak pomyśleć to w sumie nic faktycznie ;).
 • Katarzyna 2015-09-15 22:39:20
  Do Krzysztof: A żebyś wiedział, że zasłużeni co dotychczasowy rząd i PO ma do zaproponowania? Niczego nie zrobili dla naszego regionu
 • Krzysztof 2015-09-15 22:23:12
  No jak to przecież to zasłużeni parlamentarzyści czy tego nie widzisz Michale? Gabriela Masłowska i wywieszony baner PiS z hasłem damy radę> Pewnie, że tak bo jak widać im żadna kompromitacja nie straszna, po prosty dadzą radę...dawno się tak nie uśmiałem.
 • Michał 2015-09-15 22:11:52
  Niech mi ktoś powie co za różnica kogo Oni wystawią na tych listach. Wszyscy wiedzą, że jedyny program to hejtowanie dotychczasowej władzy a to co obiecują to gruszki na wierzbie choć próbują nam wmówić inaczej. Do tego kompromitacje ludzi z pierwszych miejsc jak ta w sejmie Pani Elżbiety Kruk są nie do przejścia!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA