REKLAMA

Wybory parlamentarne 2015: PO i PSL bez kandydatów do Senatu

  • Autor: PAP
  • 01 września 2015 14:01
Wybory parlamentarne 2015: PO i PSL bez kandydatów do Senatu Eugeniusz Czykwin wystartuje z własnego komitetu. Fot. bielsk-podlaski.pl

Prezes spółdzielni mleczarskiej w Bielsku Podlaskim Tadeusz Romańczuk jest kandydatem PiS do Senatu w okręgu obejmującym południową część Podlaskiego. Walczyć o mandat będzie tam z byłym posłem lewicy Eugeniuszem Czykwinem, teraz popieranym też przez inne partie.

Tzw. okręg południowy w Podlaskiem obejmuje powiaty: bielski, hajnowski, siemiatycki i wysokomazowiecki. W tych trzech pierwszych są największe w regionie skupiska mniejszości białoruskiej i ukraińskiej.

Mandat po Cimoszewiczu

W minionej kadencji parlamentu mandat senatorski zdobył tam Włodzimierz Cimoszewicz, startujący jako kandydat niezależny z własnego komitetu wyborczego. Z udziału w październikowych wyborach jednak zrezygnował.

Poseł wielu kadencji z list lewicy Eugeniusz Czykwin, który jest reprezentantem środowiska mniejszości białoruskiej i prawosławnych, także wystartuje tam z własnego komitetu. Popiera go jednak nie tylko lewica, ale także PO i PSL. Żadne z tych ugrupowań nie wystawia w tym okręgu własnego kandydata.

Rezygnacja kandydata PO

PO miała w tym okręgu swego kandydata, ale wójt Orli Piotr Selwesiuk z powodów osobistych z walki o mandat senatorski jednak zrezygnował. Partia zdecydowała się nie szukać nowego kandydata w sytuacji, gdy Forum Mniejszości Podlasia, które ma z PO porozumienie wyborcze, dało rekomendację dla kandydatury Czykwina.

Swego kandydata w tym okręgu nie wystawiają też podlascy ludowcy. Jak przypomniał lider PSL w regionie Mieczysław Baszko, mają bowiem porozumienie z Platformą, że za poparcie jej kandydata w tym okręgu, PO nie wystawi własnego w okręgu obejmującym północną część regionu (m.in. Łomżę i Suwałki) i tam poprze kandydata PSL.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA