REKLAMA

Wybory parlamentarne 2015: poparcie dla "Zjednoczonych dla Śląska"

  • Autor: PAP
  • 26 sierpnia 2015 19:53
Wybory parlamentarne 2015: poparcie dla "Zjednoczonych dla Śląska" "Zjednoczonych dla Śląska" poparł m.in. RAŚ. Fot. facebook.com/ruch.autonomii.slaska

Zrzeszająca kilkanaście śląskich organizacji Rada Górnośląska (RG) pozytywnie oceniła powstanie komitetu wyborczego "Zjednoczeni dla Śląska".

Daje on mieszkańcom regionu możliwość wyboru ludzi, którzy w Sejmie upomną się o śląskie sprawy - uważają członkowie Rady.

Zarejestrowany przez Państwową Komisję Wyborczą w połowie sierpnia komitet "Zjednoczeni dla Śląska" powstał z inicjatywy przedstawicieli mniejszości niemieckiej, którzy na swoje listy zaprosili członków śląskich regionalnych organizacji zrzeszonych w RG, m.in. Ruchu Autonomii Śląska (RAŚ) i Związku Górnośląskiego.

Powrócili "dziadkowie z Wehrmachtu"

RG przyjęła uchwałę, w której poparła powołany komitet. Działacze twierdzą, że propozycja wystosowana do ugrupowań skupionych w Radzie przez stowarzyszenia niemieckich Górnoślązaków wywołała spore poruszenie wśród przedstawicieli ogólnopolskich partii politycznych.

Powróciły "zakamuflowane opcje", "dziadkowie z Wehrmachtu" - wszystkie strachy wykorzystywane przeciw Ślązakom od lat. Warto zapytać, co dla naszego regionu zrobiły warszawskie partie? Który z postulatów, zgłaszanych przez górnośląskie stowarzyszenia, został przez nie spełniony? Który z palących problemów regionu doczekał się rozwiązania? - napisali członkowie RG.

Dodali, że pytania te są szczególnie aktualne wobec spodziewanych górniczych protestów i "nadciągającego krachu rządowego planu ratowania górnictwa".

Nie spodziewamy się już uczciwych odpowiedzi na te pytania. Po doświadczeniach ostatnich 25 lat mamy świadomość, że zdani jesteśmy na siebie. Że jedynie nasza mobilizacja i wywierana na władze i partie presja może spowodować zmianę. Wiemy już, że Ślązacy nie dostaną niczego za darmo - podkreśliła RG w oświadczeniu.

Zaproszenie dla śląskich środowisk

W opinii Rady, komitet "Zjednoczeni dla Śląska" daje mieszkańcom Śląska możliwość wyboru ludzi, którzy w Sejmie upomną się o śląskie sprawy - "bez ryzyka otrzymania partyjnej reprymendy czy odesłania do oślej ławki".

Członkowie Rady dodali, że zaproszenie mniejszości niemieckiej, skierowane do śląskich środowisk, "wpisuje się w najlepsze tradycje współdziałania ponad narodowymi podziałami dla dobra Górnego Śląska".

Rada Górnośląska przyjmuje je, apelując do wszystkich śląskich stowarzyszeń i środowisk o wsparcie i jedność. 25 października stańmy wspólnie - zjednoczeni dla Śląska - podsumowali członkowie RG w oświadczeniu.

Wielu członków PO, PiS i PSL.

Utworzona w 2012 r. Rada Górnośląska zrzesza kilkanaście śląskich organizacji i stowarzyszeń, m.in. RAŚ, Związek Górnośląski, Pro Loquela Silesiana. Powołując Radę skupione w niej organizację stawiały sobie za cel m.in. uznanie narodowości śląskiej, śląskiego za język regionalny oraz wprowadzenie wiedzy o regionie do programów szkolnych.

RAŚ jest jedynym ugrupowaniem w regionie, które ma swoich reprezentantów na szczeblu samorządu wojewódzkiego; obecnie współtworzy też rządzącą woj. śląskim koalicję PO-PSL-SLD-RAŚ. Z kolei w szeregach Związku Górnośląskiego jest wielu członków PO, PiS i PSL.

Od 1 do 6 mandatów

Komitet "Zjednoczeni dla Śląska" powołały Niemiecka Wspólnota "Pojednanie i Przyszłość" i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Woj. Śląskiego. Przedstawiciele mniejszości niemieckiej zaprosili na swe listy członków regionalnych organizacji, skupionych w RG.

Ponieważ komitety mniejszości nie muszą przekraczać pięcioprocentowego progu wyborczego jak partie polityczne, pomysłodawcy tej inicjatywy liczą na zdobycie w Sejmie od 1 do 6 mandatów.

Obecnie mniejszość niemiecka ma jednego posła w okręgu opolskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA