REKLAMA

Wybory parlamentarne 2015: prezydent Rzeszowa kandyduje do Senatu

  • Autor: PAP
  • 08 września 2015 11:55
Wybory parlamentarne 2015: prezydent Rzeszowa kandyduje do Senatu Tadeusz Ferenc liczy także na poparcie SLD i PO. Fot. bip.erzeszow.pl

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc będzie ubiegał się w tegorocznych wyborach parlamentarnych o mandat senatora. Otrzymał wsparcie Nowoczesnej Ryszarda Petru.

Spośród wszystkich dotychczasowych prezydentów Rzeszowa najdłużej sprawuję ten urząd. Decydując się na start w wyborach do Senatu chcę się poddać ocenie wyborców - powiedział Ferenc o motywach kandydowania w wyborach parlamentarnych.

Poparcie Nowoczesnej

Poparcia Ferencowi udzielił lider Nowoczesnej.

W Rzeszowie jest pomysł jak rozwijać miasto, region. Jest to zasługa prezydenta Ferenca. Chciałbym, żeby tak było w całym kraju - powiedział Petru.

Z kolei Ferenc dziękując za poparcie stwierdził, że "kiedy partia Ryszarda Petru wejdzie do Sejmu decyzje sejmowe będą związane z gospodarką, a nie z utarczkami, nie z kłótniami".

Kandydat z PZPR i SLD

75-letni Ferenc jest ekonomistą. Pracę zaczynał w 1956 r. jako robotnik w rzeszowskiej WSK. Potem był m.in. zastępcą dyrektora firmy transportowej, dyrektorem Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych, wreszcie prezesem największej w mieście spółdzielni mieszkaniowej.

Ma bogatą przeszłość polityczną. Od połowy lat 60. do rozwiązania był członkiem PZPR. Później wstąpił do Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej, a następnie do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W latach 1994-2001 sprawował mandat radnego Rzeszowa.Ma bogatą przeszłość polityczną. Od połowy lat 60. do rozwiązania był członkiem PZPR. Później wstąpił do Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej, a następnie do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W latach 1994-2001 sprawował mandat radnego Rzeszowa.

Dwukrotnie bezskutecznie zabiegał o miejsce w Senacie w 1997 r. z listy SLD i w 2011 r. startując z własnego komitetu wyborczego, choć był wówczas popierany przez SLD i Polskie Stronnictwo Ludowe.

Natomiast z powodzeniem rozstrzygnął elekcje do Sejmu w 2001 r.; o mandat poselski ubiegał się wtedy z listy SLD-UP. Posłem był niewiele ponad rok. W 2002 r. w drugiej turze głosowania został wybrany na prezydenta Rzeszowa. Cztery lata później wygrał w pierwszej turze; w pierwszym głosowaniu jego reelekcja rozstrzygnęła się też w 2010 oraz 2014 r.

Ferenc, który o mandat senatorski będzie ubiegał się jako kandydat niezależny, wyraził nadzieję, że w tegorocznych wyborach oprócz Nowoczesnej poprą go m.in. SLD i PO.

Liderzy Nowoczesnej z Podkarpacia

Zaprezentowano także kandydatów Nowoczesnej do Sejmu z Podkarpacia.

Liderem listy w okręgu rzeszowskim jest 38-letni przedsiębiorca i koordynator regionalnych struktur ugrupowania Petru Mirosław Nowak. Natomiast w okręgu krośnieńskim "jedynką" został 64-letni ekonomista Jan Fuks.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA