REKLAMA

Wybory parlamentarne 2015: ruch "Kalata dla Polski" rozpoczął kampanię

  • Autor: PAP
  • 27 sierpnia 2015 13:45
Wybory parlamentarne 2015: ruch "Kalata dla Polski" rozpoczął kampanię Kalata chce być rzecznikiem ofiar okresu transformacji. Fot. facebook.com

Była minister pracy i polityki społecznej, była polityk Samoobrony Anna Kalata rozpoczęła kampanię wyborczą do parlamentu. Jak zadeklarowała, ruch "Kalata dla Polski" chce być rzecznikiem ofiar okresu transformacji.

Kalata podkreśliła na konferencji prasowej w Warszawie, że jej ruch chce być "rzecznikiem ofiar okresu transformacji". Jak zaznaczyła, chociaż w ciągu ostatnich 25 lat Polska pod wieloma względami zmieniła się na dobre, to jednak nie wszyscy skorzystali na tych zmianach.

Miliony Polaków żyje w biedzie

6,5 miliona Polaków żyje w biedzie. Produkcja rolna jest coraz słabiej opłacalna, jest przerost administracji, skomplikowane prawo i wysokie podatki - wymieniała.

Zaznaczyła, że celem ruchu "Kalata dla Polski" jest m.in. umożliwienie wszystkim Polakom dostępu do dobrze funkcjonującej służby zdrowia, dobrej edukacji, walka o prawa pracownicze, zwalczanie nierówności społecznych.

Chcielibyśmy Polski, gdzie każdy ma prawo do pracy, godnego wynagrodzenia, gdzie mamy równy dostęp do służby zdrowia, gdzie edukacja jest dobra i służy rozwojowi młodego pokolenia. Nie akceptujemy tego, że bogaci są coraz bogatsi a biedni są coraz biedniejsi - mówiła Kalata.

"Partie to korporacje"

Według niej społeczeństwo ma dość partii, które "stały się korporacjami" i coraz przychylniej patrzy na ruchy obywatelskie.

Polsce potrzebne są zmiany systemowe. Udowodniłam na swoim osobistym przykładzie, że zmiany są możliwe; są możliwe, jeśli wytyczymy cele i będziemy z dużą determinacją je realizować - podkreśliła.

Jak mówiła, ruch "Kalata dla Polski" jest otwarty na różne grupy społeczne, ma poparcie m.in. części środowisk związanych z Samoobroną, środowisk patriotycznych, a także lewicowych.

Wierzę, że nasz ruch jest w stanie stworzyć nową kapitalistyczną ekonomię dla socjalistycznego społeczeństwa - powiedziała Kalata.

Kandydaci do Sejmu i Senatu

Zarejestrowany już w PKW komitet "Kalata dla Polski" zamierza wystawiać kandydatów do Sejmu i Senatu.

Kalata już kilka razy bezskutecznie próbowała dostać się do Sejmu. W 2001 r. z list SLD; w 2005 r. jako kandydatka Samoobrony. W 2007 r. Kalata wystąpiła z Samoobrony i jednocześnie wycofała się z polityki. W 2010 r. zagrała w bollywoodzkim filmie "Cztery spotkania", a w jednej z polskich stacji telewizyjnych występowała w tanecznym programie rozrywkowym. Gazety pisały wtedy o niej jako o celebrytce. Zwracały uwagę na jej przemianę - Kalata schudła - i pisały, że "z dojrzałej kobiety po czterdziestce w ciągu trzech lat zamieniła się w atrakcyjną blondynkę".

W 2011 r. Kalata bez powodzenia próbowała startować do Senatu. PKW odmówiła rejestracji Kalaty jako kandydatki Unii Prezydentów-Obywatele z okręgu warszawskiego, kwestionując prawie 500 podpisów poparcia. W 2014 roku bez powodzenia startowała do Parlamentu Europejskiego z list SLD-UP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA