REKLAMA

Wybory Parlamentarne 2015: skarga na Zjednoczoną Lewicę. Jest decyzja PKW

  • Autor: PAP
  • 25 sierpnia 2015 08:39
Wybory Parlamentarne 2015:  skarga na Zjednoczoną Lewicę. Jest decyzja PKW PKW uznała skargę dotyczącą nazwy za niezasadną. Fot. portalsamorzadowy.pl

PKW uznała skargę dotyczącą nazwy komitetu SLD+TR+PPS+UP+Zieloni za niezasadną. Decyzję Komisji ws. rejestracji komitetu pod tą nazwą zaskarżyli przedstawiciele powołanego przez SdPl, Wolność i Równość oraz Polską Lewicę komitetu Zjednoczona Lewica.

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała dwa komitety mające w nazwie sformułowanie "Zjednoczona Lewica". Jako pierwszy zarejestrowany został ten powołany przez SdPl, Wolność i Równość oraz Polską Lewicę.

Gdy PKW zarejestrowała drugi komitet, utworzony przez ugrupowania SLD, Twój Ruch, PPS, UP i Partię Zieloni, przedstawiciele komitetu Zjednoczona Lewica zaskarżyli tę decyzję Komisji.

Jest decyzja PKW

Biuro prasowe PKW poinformowało, że zażalenie komitetu Zjednoczonej Lewicy zostało uznane za niezasadne, co oznacza, że pozostaje w mocy decyzja o rejestracji komitetu pod nazwą "Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni".

W takiej sytuacji - jak poinformował pełnomocnik wyborczy komitetu Zjednoczona Lewica oraz przewodniczący WiR Piotr Musiał - zbierze się sztab Zjednoczonej Lewicy.

Jak mówił trzeba się zastanowić, bo nie może być tak, że startują w wyborach dwa komitety pod niemal tą samą nazwą. Zdaniem Musiała wywołałoby to "zamieszanie wśród wyborców".

"Skarga była oczywista"


Wnioskodawcy w skardze na decyzję PKW zarzucali, że nazwa konkurencyjnego komitetu nie spełnia określonego w Kodeksie wyborczym wymogu "wyraźnego odróżniania się od nazw i skrótów innych komitetów wyborczych".

Nazwa ta w ich ocenie została też zapisana niewłaściwie, ponieważ zgodnie z zasadami języka polskiego skróty nazw poszczególnych koalicji powinny zostać oddzielone spacjami; po ich uwzględnieniu nazwa przekraczała określony w Kodeksie limit 45 znaków drukarskich.

Odnosząc się do ogłoszonej w poniedziałek decyzji PKW przedstawiciel komitetu Zjednoczona Lewica prof. Jan Hartman powiedział PAP, że "skarga była oczywista".

Każdy głupi umie liczyć i nie ma dyskusji. Dwa komitety nie mogą się nazywać tak samo – dodał.

Możliwe porozumienie

Zdaniem Hartmana ważniejszą kwestią od nazwy jest rzeczywiste zjednoczenie lewicy. Według niego wciąż możliwe jest porozumienie pomiędzy przedstawicielami obu komitetów.

Nie nastąpiło zjednoczenie, ale nadal można zrobić ten krok. Mam nadzieję na porozumienie, jak nie wypali, to będą dwie listy - dodał Hartman.

Sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski powiedział, że najbliższe dni mogą okazać się decydujące w kwestii powołania jednego komitetu na lewicy.
Najważniejsza jest jedność lewicy i wierzę, że uda się porozumieć siłom, które na jesieni powstrzymają rosnącą siłę prawicy - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Oświecony 2015-08-25 11:20:59
    Jestem przekonany, że tylko jedność polskiej lewicy może dać podstawy fundamentalne dla zniwelowania różnic społecznych, dla zahamowania głoszonych przez prawicowych działaczy cynicznych wypowiedzi i populistycznych idei.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA