REKLAMA

Wybory parlamentarne 2015: Szydło przekonuje, że dzieci to inwestycja

  • Autor: PAP
  • 03 września 2015 13:31
Wybory parlamentarne 2015: Szydło przekonuje, że dzieci to inwestycja To będzie pierwszy projekt, jaki zrealizuję - zapowiedziała Szydło. Fot. youtube.com

Dzieci to nie koszt, to najlepsza inwestycja - przekonuje wiceprezes PiS Beata Szydło w spocie wyborczym zaprezentowanym w czwartek. Spot promuje projekt PiS dot. 500 zł na dziecko. Szydło przekonuje w nim m.in., że do szkół muszą wrócić lekarze i dentyści.

Najnowszy spot PiS na konferencji prasowej przedstawili szef sztabu wyborczego PiS Stanisław Karczewski i rzecznik sztabu Marcin Mastalerek.

."Zrobimy to. Damy radę"

Pierwszą część materiału wyborczego zmontowano z krótkich fragmentów wypowiedzi premier Ewy Kopacz, Stefana Niesiołowskiego, Donalda Tuska, Julii Pitery. Na ich tle pojawiają się napisy "900 tys. dzieci w skrajnym ubóstwie" - na podstawie danych GUS oraz: "Nasze dzieci chodzą głodne".

W drugiej części spotu wypowiada się kandydatka PiS na premiera, która mówi: "Dzieci to nie koszt, to najlepsza inwestycja". Szydło przypomina, że przygotowała ustawę, która pozwoli, by polskie rodziny dostawały 500 zł miesięcznie na dziecko. "Rodzice nie będą musieli już brać kredytów na szkolną wyprawkę.

Do szkół muszą wrócić lekarze oraz dentyści, a w szkolnych stołówkach wszyscy uczniowie dostaną posiłek, bo żadne dziecko w Polsce nie może być głodne. Zrobimy to. Damy radę" - mówi wiceprezes PiS.

500 zł na każde drugie dziecko

W środę kandydatka PiS na premiera zaprezentowała projekt, zgodnie z którym rodzice otrzymywaliby 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze dziecko.

To będzie pierwszy projekt, jaki zrealizuję - zapowiedziała.

Projekt przewiduje 500 zł na każde drugie dziecko bez względu na dochód rodziny. Natomiast w odniesieniu do pierwszego dziecka ta kwota przysługiwałaby, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 800 zł, lub kwoty 1200 zł, jeżeli którekolwiek z dzieci jest dzieckiem niepełnosprawnym.

Świadczenie przysługiwałoby rodzicom, jednemu z rodziców, opiekunowi prawnemu dziecka lub opiekunowi faktycznemu dziecka. Byłoby wypłacane do czasu ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

19,3 mld zł rocznie

Potencjalny skutek fiskalny w roku 2016 ma wynieść około 21,6 mld zł.

Według projektodawców, uwzględniając osoby, które nie wystąpią, mimo posiadanych uprawnień, o przyznanie nowego świadczenia, a także opóźnienia w składanych wnioskach, roczny koszt nowych rozwiązań to około 19,3 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA