REKLAMA

Wybory parlamentarne 2015: Zjednoczona Lewica rusza z kampanią

  • Autor: PAP
  • 23 sierpnia 2015 08:31
Wybory parlamentarne 2015: Zjednoczona Lewica rusza z kampanią Sztabem koalicji Zjednoczona Lewica kierują: szef mazowieckiego SLD Włodzimierz Czarzasty oraz działacz TR Karol Jene Fot. Shutterstock.com

Konwencja programowa 13 września, początek akcji billboardowej i wyjazd w Polskę busów z logo Zjednoczonej Lewicy - to plany na najbliższe tygodnie koalicji, w której skład wchodzą SLD, Twój Ruch, PPS, Unia Pracy i Zieloni. 10 września koalicja zaprezentuje liderów list.

Jak informują politycy Zjednoczonej Lewicy, sztabem koalicji kierują: szef mazowieckiego SLD Włodzimierz Czarzasty oraz działacz TR Karol Jene; sztab ma również dwie rzeczniczki: Annę Marię Żukowską, wcześniej rzeczniczkę mazowieckich struktur SLD oraz działaczkę Twojego Ruchu Annę Kubicę.

W kampanii chcemy się skupić głównie na programie - mówi PAP Żukowska. Podkreśla, że właśnie prezentacji programu wyborczego ma być poświęcona konwencja koalicji, która odbędzie się 13 września, najpewniej w stolicy.

Początkowo informowano, że konwencja odbędzie się 12 września. W sobotę wieczorem Magda Zdyra z biura prasowego Zjednoczonej Lewicy poinformowała PAP, że konwencja została przeniesiona na 13 września w związku z tym, że 12 września odbędzie się Kongres Kobiet, w którym będzie uczestniczyło wiele działaczek koalicji.

W ramach kongresu, otwierającego formalnie kampanię Zjednoczonej Lewicy, planowane są wystąpienia liderów formacji oraz panele dyskusyjne, które mają być prowadzone przez dziennikarzy.

Jeszcze przed konwencją - 29 sierpnia - Zjednoczona Lewica planuje zaprezentować logo formacji, a kilka dni później - 1 września - rozpocznie akcję billboardową w całej Polsce.

"Będą to billboardy prezentujące ważne dla nas postulaty programowe, problemy, którymi chcielibyśmy się zająć w parlamencie. (...) Nie będzie billboardów promujących samych liderów, o ile oni sami sobie tego nie zażyczą. Skupiamy się na programie i to będą akcje promujące pewne idee i rozwiązania" - podkreśla rzeczniczka sztabu.

Według Żukowskiej koalicja planuje też kampanię w internecie oraz w terenie - politycy Zjednoczonej Lewicy mają wyjechać w Polskę busami z logo koalicji. W ostatnich tygodniach czerwonymi busami - jeszcze z logo SLD - jeździli po kraju politycy Sojuszu.

10 września - jak mówi rzeczniczka sztabu - koalicja chce zaprezentować liderów list wyborczych.

Politycy Zjednoczonej Lewicy informowali, że "jedynkami" z SLD na listach Zjednoczonej Lewicy będą m.in. szef Sojuszu Leszek Miller - w Gdyni, wiceszefowa Sojuszu Joanna Senyszyn - w Gdańsku, szef mazowieckiego SLD Włodzimierz Czarzasty - w Płocku, rzecznik Sojuszu Dariusz Joński - w Łodzi, wiceszefowa Sojuszu Paulina Piechna-Więckiewicz - w Siedlcach, a sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski - w Bydgoszczy.

Listę w Toruniu ma otworzyć Jerzy Wenderlich, w Gliwicach - były rzecznik Sojuszu Tomasz Kalita, a w Kielcach - szef regionalnych struktur SLD w Świętokrzyskiem Andrzej Szejna.

"Jedynkami" z Twojego Ruchu będzie m.in. współprzewodnicząca tej partii Barbara Nowacka - w Warszawie, współprzewodniczący TR Janusz Palikot - w Lublinie. Jak wynika z informacji PAP zbliżonych do koalicji, w Opolu listę ma otworzyć działaczka TR Anna Kubica (wcześniej wymieniana była w tym kontekście współprzewodnicząca Zielonych Małgorzata Tracz), a w Elblągu - Małgorzata Prokop-Paczkowska.

Zieloni otworzą listy w dwóch miejscach - w Szczecinie "jedynką" będzie współprzewodniczący tej partii Adam Ostolski, a we Wrocławiu - współprzewodnicząca Małgorzata Tracz (wcześniej pojawiało się w tym kontekście nazwisko Anny Kubicy z Twojego Ruchu). "Jedynką" na listach Zjednoczonej Lewicy będzie również m.in. szef Unii Pracy Waldemar Witkowski - w Poznaniu - wynika również z informacji PAP.

Na początku sierpnia władze SLD i Twojego Ruchu podjęły decyzję, że ich ugrupowania wystartują w wyborach parlamentarnych w koalicji Zjednoczona Lewica. Szef Sojuszu Leszek Miller mówił, że to "mały krok dla SLD, ale wielki dla zjednoczenia lewicy w Polsce". Ostatecznie w koalicyjnym komitecie znalazły się również Unia Pracy, Zieloni oraz PPS.

W PKW - oprócz komitetu Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni - zarejestrowany jest również drugi komitet pod nazwą "Zjednoczona Lewica", który powołali przedstawiciele SdPl, Wolności i Równości oraz Polskiej Lewicy. Przedstawiciele SdPl tłumaczyli - uzasadniając decyzję o zarejestrowaniu się pod taką nazwą - że czują się pełnoprawnymi depozytariuszami uzgodnionej podczas spotkań środowisk lewicowych w siedzibie OPZZ nazwy Zjednoczona Lewica i chcą ochronić ją przed "zawłaszczeniem przez Janusza Palikota i Leszka Millera". Jako "robienie na złość" określał ich działania sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA