REKLAMA

Wybory parlamentarne w Iraku będą w maju

  • Autor: PAP/PSZ
  • 22 stycznia 2018 12:16
Wybory parlamentarne w Iraku będą w maju Irackie wybory odbędą się później ze względu na powrót uchodźców. (fot. Shutterstock)

Wybory parlamentarne w Iraku odbędą się 12 maja - ogłosił tamtejszy parlament. O przełożenie wyborów apelowali sunnici, zaznaczając, że należy poczekać na powrót do Iraku prawie 3 mln ludzi, którzy uciekli z kraju z powodu wojny z Państwem Islamskim.

Szyicki polityk Abbas al-Bajati oznajmił, że w parlament podjął decyzję jednogłośnie na poniedziałkowym posiedzeniu.

Wcześniej głęboko podzielonemu parlamentowi wielokrotnie nie udawało się uzgodnić terminu wyborów. Dopiero 21 stycznia Sąd Najwyższy odrzucił wniosek sunnitów i polityków kurdyjskich o odroczenie wyborów. Orzekł, że wybory muszą się odbyć "w terminie wyznaczonym przez konstytucję".

Szyiccy politycy, w tym premier Hajdar al-Abadi, który będzie ubiegał się o reelekcję, twierdzą, że opóźnienie wyborów byłoby sprzeczne z konstytucją.

"Przełożenie wyborów ustanowiłoby niebezpieczny precedens, podważający konstytucję i szkodzący długotrwałemu demokratycznemu rozwojowi Iraku" - oświadczyła ambasada USA w Bagdadzie.

Będą to czwarte wybory parlamentarne w Iraku od obalenia w 2003 roku dyktatury Saddama Husajna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA