REKLAMA

Wybory samorządowe 2018 r.: Opozycja wspólnie wystawi kandydatów na prezydentów miast?

  • Autor: PAP/AT
  • 12 lipca 2017 10:15
Wybory samorządowe 2018 r.: Opozycja wspólnie wystawi kandydatów na prezydentów miast? Jeżeli opozycja wystawi swoich kandydatów, będzie to oznaczać, że jest niedojrzała - powiedział szef PO (Grzegorz Schetyna, fot.twitter.com/SchetynadlaPO)

Wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią, że będzie jedna tura wyborów. Kandydaci na prezydentów miast powinni być wspólni - powiedział szef PO Grzegorz Schetyna.

• Powinni być wspólni kandydaci opozycji na prezydentów miast wojewódzkich - powiedział - Schetyna.

• Wszystko wskazuje na to, że PiS narzuci jedną turę wyborów - wyjaśnił.

• Wystawienie kilku kandydatów zwiększa szansę PiS na wygraną - dodał.

Grzegorz Schetyna zapytany w TVN24 o pomysł przewodniczącego partii Nowoczesna Ryszarda Petru o wystawieniu przez niego własnych kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich, zaznaczył, że "powinni być wspólni kandydaci, szczególnie dlatego, że wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią, że będzie jedna tura. PiS narzuci jedną turę i chcę być do tego przygotowany".

"Uważam, że w tym wariancie węgierskim, jeżeli będzie kilku kandydatów opozycji, to będzie zawsze większa szansa na zwycięstwo kandydata PiS-u" - podkreślił Schetyna.

Zaznaczył również, że jeżeli opozycja wystawi swoich kandydatów, będzie to oznaczać, że "jest niedojrzała". "Mówię o wspólnej liście, o jednej liście. Aby konstruować współprace na zasadzie budowania list, trzeba to robić teraz. Dojrzałość nie przychodzi od razu. Bądźmy cierpliwi i pracujmy razem" - powiedział szef PO.

Czytaj też: Wybory samorządowe i referendum konstytucyjne w dwóch dniach

Schetyna powiedział również, że rozmawiał z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz o komisji weryfikacyjnej. "Jestem zwolennikiem tego, aby ratusz był reprezentowany na posiedzeniach komisji weryfikacyjnej, żeby ktoś mógł dawać świadectwo prawdzie i pokazać, jakim kłamstwem operują" - mówił. Dodał, że to powinni być ludzie, którzy są zorientowani w tematyce i którzy będą w stanie "w wyraźny sposób pokazać, jak kłamią ci, którzy zeznają". "Jestem przekonany, że na posiedzenie komisji przyjdzie przedstawiciel miasta" - powiedział.

Schetyna podkreślił również, że PO nie poprze pomysłu podwyżki opłaty paliwowej. "PiS chce pieniądze od wszystkich Polaków, haracz - bezwzględny i bezczelny - narzucony wszystkim, którzy tankują na stacjach benzynowych. Dzisiaj jest debata w tej sprawie - nie sądzę, aby się wycofali" - ocenił Schetyna.

Odnosząc się do informacji o nadwyżce w budżecie, podkreślił, że "jest to kłamstwo". "Cały rząd opiera się na kłamstwie i propagandzie. (...) Jeżeli jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle, że trzeba narzucić podatek" - powiedział Schetyna. Jak zaznaczył, jest to "kombinacja polityczna", ponieważ "to nie wojewódzkie samorządy będą beneficjentami tego programu, ale gminne i powiatowe".

W ubiegłym tygodniu grupa posłów PiS złożyła w Sejmie projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, który zakłada m.in. dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych oraz mostów na drogach wojewódzkich. Fundusz ma zasilać nowa opłata paliwowa w wysokości 20 groszy za litr.

Z szacunków projektodawców wynika, że stawka opłaty drogowej zapewni wpływy w wysokości ok. 4-5 mld zł rocznie. Połowa kwoty zostanie przeznaczona na Fundusz Dróg Samorządowych, natomiast reszta wpływów zasili Krajowy Fundusz Drogowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA