REKLAMA

Wybory samorządowe: Ograniczenie liczby kadencji to szansa dla Ruchów miejskich?

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorzadowy.pl (Agnieszka Widera)/AT
  • 23 lutego 2017 10:40
Wybory samorządowe: Ograniczenie liczby kadencji to szansa dla Ruchów miejskich? Wywodzący się z ruchów miejskich Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa Wlkp. i Robert Biedroń, prezydent Słupska na IV Kongresie Ruchów Miejskich. Czy w kolejnych wyborach będzie łatwiej powtórzyć ich sukces? (fot.youtube)

• Jeśli zacznie obowiązywać ograniczenia liczby kadencji, czeka nas wysyp nowych kadydatów na stanowiska wójta, burmistrza czy prezydenta.

• PiS, PO, PSL, ale też Nowoczesna, Kukiz’15 już zwierają szyki przed wyborami samorządowymi.

• Partie zapowiadają wystawienie swoich kandydatów na prezydentów w niemal każdym mieście.

• Ruchy miejskie zwlekają na razie z deklaracjami.

• Przełomowy może się okazać najbliższy Kongres Ruchów Miejskich, podczas którego mają zostać ogłoszone pierwsze decyzje dotyczące wyborów.

Porozumienie Ruchów Miejskich, jakie zawiązało się przed ostatnimi wyborami samorządowymi, miało być organizacją skupiającą inicjatywy rozczarowane dotychczasową władzą samorządową.

– Myślę, że za cztery lata będziemy już głównym rozgrywającym na terenie samorządowym – mówił wtedy w radiowej Jedynce Tomasz Leśniak z Koalicji Kraków Przeciw Igrzyskom.

Od tego czasu liczba ruchów miejskich wzrosła. Na ostatnim kongresie w Gorzowie Wielkopolskim zjawili się przedstawiciele setki stowarzyszeń i organizacji z różnych stron Polski, ale w całym kraju działa ich znacznie więcej. Czy już szykują się do wyborów samorządowych w 2018 r.?

– Jako że ruchów miejskich jest coraz więcej i nie są już domeną tylko dużych miast, ale także w małych się aktywizują, na pewno w przyszłych wyborach wystawią większą liczbę kandydatów – mówi obecnie Tomasz Leśniak.

Czytaj też: Wybory do sejmu, senatu i samorządów w jednym dniu

– Ale co do ich szans, jeszcze trudno oceniać – dodaje. – Dotychczas nawet jak dany prezydent nie zabiegał o reelekcję, to „namaszczał” swojego następcę, najczęściej osobę związaną z urzędem, i wykorzystywał swoją pozycję do zwiększania szans takiej osoby – twierdzi Leśniak.

Kwestia przyszłych wyborów samorządowych i roli, jaką mają odegrać w nich ruchy miejskie, będzie jednym z głównych tematów V Kongresu Ruchów Miejskich, który odbędzie się w maju w Katowicach.

– Podczas kongresu podamy do publicznej wiadomości nasze stanowisko, upublicznimy pewne decyzje, jakie zapadną na walnym zgromadzeniu federacji ruchów miejskich – zapowiada Lech Mergler z ruchu Prawo do Miasta Poznań, prezes Związku Stowarzyszeń Kongres Ruchów Miejskich.

Projekt PiS zakładający ograniczenie kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do dwóch może otworzyć drogę do władzy nowym liderom.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA