REKLAMA

Wybory szefa Rady Europejskiej: Dlaczego rząd nie chce poprzeć Donalda Tuska?

 • Autor: PAP/AT
 • 06 marca 2017 10:34
Wybory szefa Rady Europejskiej: Dlaczego rząd nie chce poprzeć Donalda Tuska? Szymański przypomniał, że gdy Tusk otrzymał nominację na szefa RE w 2014 roku, "Jarosław Kaczyński ostentacyjnie, na sali posiedzeń Sejmu, mu gratulował (Donald Tusk, fot.facebook.com/europeancouncilpresident/photos)

• Piastując stanowisko międzynarodowe tego typu osoby nigdy nie powinny angażować się w spory polityczne w innym państwie członkowskim, a już zwłaszcza w swoim własnym państwie - tłumaczy wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.
• Donald Tusk jako szef Rady Europejskiej złamał zasadę neutralności, ingerując w wewnętrzne sprawy Polski np. podczas kryzysu parlamentarnego w grudniu - mówi Szymański.
• Dlatego - jak wyjaśnia - rząd Polski nie może poprzeć jego kandydatury.

Pytany w poniedziałek w TVN24, czy Donald Tusk jako szef RE pogwałcił przypisaną tej funkcji zasadę neutralności, Szymański odpowiedział: "To jest kluczowy powód, dla którego nie byliśmy w stanie znaleźć jakiegokolwiek scenariusza, który nie byłby konfrontacyjny wobec tej kandydatury".

"Piastując stanowisko międzynarodowe tego typu osoby nigdy nie powinny angażować się w spory polityczne w innym państwie członkowskim, a już zwłaszcza w swoim własnym państwie. Tutaj ta zasada została pogwałcona" - dodał wiceszef MSZ.

Pytany, czy ten sprzeciw nie wynika raczej z osobistej niechęci prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do Donalda Tuska, co sugeruje opozycja, Szymański przypomniał, że gdy Tusk otrzymał nominację na szefa RE w 2014 roku, "Jarosław Kaczyński ostentacyjnie, na sali posiedzeń Sejmu, mu gratulował". "To było zaproszenie do tego, by otworzył się nowy rozdział" - zaznaczył.

Jego zdaniem obecny przewodniczący RE z tego zaproszenia jednak nie skorzystał, bo ingerował w wewnętrzne sprawy Polski, na przykład podczas kryzysu parlamentarnego w grudniu ub.r., gdy "zdecydował się ostentacyjnie poprzeć opozycję". "Tego typu ingerencja w wewnętrzne sprawy państwa członkowskiego nie nastąpiła wobec żadnego innego państwa" - podkreślał wiceszef MSZ.

Pytany, czy to nie jest tak, że teraz kandydaturę Tuska popiera 27 państw UE, a Jacka Saryusz-Wolskiego tylko Polska, odpowiedział, że zanim by taką opinię przedstawił wolałby usłyszeć, "jakie są faktyczne, realne reakcje stolic na formalne zgłoszenie Jacka Saryusz-Wolskiego". "Myślę, że dzisiaj, jutro będą się toczyć główne rozmowy, które się nie zakończą aż do samego szczytu" - zaznaczył Szymański.

Wiceszef MSZ nie chciał zarazem komentować, jak to określił, "złośliwości" europosła PiS Zdzisława Krasnodębskiego, że Donald Tusk powinien dziś przyjąć obywatelstwo niemieckie.

W sobotę MSZ poinformowało, że polski rząd na szefa Rady Europejskiej proponuje Jacka Saryusz-Wolskiego. Jego kandydatura została przedstawiona MSZ Malty, która od stycznia sprawuje półroczną prezydencję w Radzie UE.

Były premier Polski Donald Tusk ubiega się o reelekcję na stanowisko szefa RE. Do czasu zgłoszenia kandydatury Saryusz-Wolskiego był jedynym oficjalnym kandydatem na to stanowisko.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • antoni antczak 2017-03-06 20:30:14
  donald tusk vel oscar agent stasi vel david dehl żyd na pewno nie działał i nigdy nie bedzie działał dla Polski.Nie po to był szkolony.
 • Andrzej STAWSKI 2017-03-06 19:09:11
  Ja nie wiem, ale Kaczor powinien zrobić wszystko, żeby Tusk nie był szefem RE . Przecież jak go wybiorą na następna kadencję to on zniszczy Kaczyńskiego. To jest pewne Kaszub w białych rękawiczkach zemści się, a wtedy Panie Kaczyński strach się bać. Panie Kaczyński jak Pan nie udowodnisz Tuskowi morderstw 96 ludzi , to masz Pan przesrane. Możesz Pan już teraz prosić o azyl w Izraelu.
 • Analityk z Koziej Wólki 2017-03-06 13:33:07
  Do BOLO: Tak a Jarosław Kaczyński Rosji jak tylko oderwie nas od UE.
 • BOLO 2017-03-06 13:23:06
  Podobno Donald Tusk zostanie Ambasadorem Niemiec przy ONZ-cie, jak nie zostanie wybrany na Przewodniczącego UNII
 • smutne ale prawdziwe 2017-03-06 11:21:56
  Jak rząd RP ma poprzeć kandydata, który deklaruje pogląd, że polskość to nienormalność?...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA