REKLAMA

Wybory w Belgradzie wygrała Serbska Partia Postępowa

  • Autor: PAP/PSZ
  • 05 marca 2018 15:31
Wybory w Belgradzie wygrała Serbska Partia Postępowa Rządząca Serbią partia tryumfuje w wyborach lokalnych. (fot. Shutterstock)

Rządząca w Serbii Serbska Partia Postępowa (SNS) zdecydowanie zwyciężyła w wyborach do rady miejskiej w Belgradzie. Według Reutersa był to "pokaz siły" prezydenta Aleksandara Vuczicia - lidera SNS.

Według wstępnych rezultatów partia Vuczicia zdobyła 46,2 proc. głosów, podczas gdy sojusz opozycyjny pod przywództwem byłego burmistrza Belgradu Dragana Djilasa - zaledwie 18 proc. Oficjalne rezultaty są oczekiwane w najbliższych dniach.

Inny sojusz opozycyjny pod przewodnictwem burmistrza dzielnicy Novi Beograd Aleksandara Szapicia zdobył 8,2 proc., a Socjalistyczna Partia Serbii ministra spraw zagranicznych Ivicy Daczicia - 6,3 proc. Pozostałe 20 partii i ugrupowań nie przekroczyło 5-procentowego progu wyborczego.

"Ludzie wyraźnie pokazali, że chcą kontynuacji reform" - skomentował wynik wyborów Vuczić, przemawiając do swych wiwatujących zwolenników.

Uczciwość wyborów ostro zakwestionował natomiast Djilas, były przewodniczący Partii Demokratycznej, który w tych wyborach przewodził liście sygnowanej jego nazwiskiem. Uznał, że były to "najbardziej niehonorowe i nieuczciwe wybory w historii Serbii". "Jesteśmy w systemie podobnym do faszyzmu" - powiedział, oskarżając rząd o kupowanie głosów na wielką skalę. Twierdzi, że rząd przeznaczył 208 milionów dinarów (1,8 mln euro) na kupno głosów 13 tys. ludzi.

Czytaj także: Angela Merkel może wreszcie odetchnąć. Taki ma być nowy rząd Niemiec

Agencja Reutera pisze, że Vuczić, "były zagorzały nacjonalista, który później przyjął wartości europejskie", chce wprowadzić Serbię do UE. Dpa zwraca uwagę, że wspierają go Waszyngton, Bruksela i Berlin, oczekując od niego kompromisowego rozwiązania kwestii Kosowa - byłej prowincji serbskiej, która w 2008 r. oderwała się od Serbii. Belgrad nie uznał niepodległości Kosowa, zamieszkanego obecnie niemal wyłącznie przez etnicznych Albańczyków.

SNS ma teraz 60 dni na nominowanie kandydata na burmistrza Belgradu. Uważa się, że jest to czwarte stanowisko w hierarchii najwyższych stanowisk w kraju - po prezydencie, premierze i przewodniczącym parlamentu.

Vuczić zapowiedział, że chociaż SNS ma 65 deputowanych w 110-osobowej radzie miejskiej Belgradu, utworzy w stolicy koalicję z socjalistami, z którymi współrządzi w Serbii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA