REKLAMA

Wybory w USA: Waszczykowski szuka kontaktów w sztabie Trumpa

  • Autor: GP/PAP
  • 09 listopada 2016 09:50
Wybory w USA: Waszczykowski szuka kontaktów w sztabie Trumpa Polski dyplomata chce, by w rozmowach z USA tematy obronne zastąpiła w przyszłości gospodarka. (fot.:Gage Skidmore/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

• Witold Waszczykowski liczy, że w sztabie przyszłego prezydenta USA uda się znaleźć polonusów, którzy pomogą znaleźć wspólny, dyplomatyczny język.
• W środę (9 listopada) Amerykanie wybrali 45 prezydentem USA zostanie nim Donald Trump.

Amerykanie wybrali prezydenta USA, głosowanie w Stanach trwało do godz. 7 czasu polskiego. W środę 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej został Donald Trump.

Polski szef dyplomacji, Witold Waszczykowski skomentował w środowy (9 listopada) poranek te informacje. Zarysował też możliwy kurs polskiego MSZ wobec wygranej miliardera.

- Z tego, co wiem (w sztabie Trumpa - red.) są Polacy związani z Polonią - mówił na antenie TVN 24 Waszczykowski. - Trzeba będzie natychmiast uruchamiać wszystkie kanały (by do nich dotrzeć).

Polski dyplomata jest dobrej myśli, jeśli chodzi o to co wygrana Donalda Trumpa znaczy dla Polski.- Polska jest zabezpieczonym krajem. Możemy odejść więc od wyłącznie kwestii bezpieczeństwa wojskowego i przejść na poważną współpracę gospodarczą - przewidywał możliwą przyszłość polityk.

Zgodnie z oczekiwaniami, Clinton wygrała wybory w stanach Kalifornia, Maryland, Connecticut, Maine, Illinois, Massachusetts, Delaware, New Jersey, Nowy Meksyk, Rhode Island, Vermont i w stołecznym Dystrykcie Kolumbia (DC), czyli Waszyngtonie. To stany na wybrzeżach kraju.

Trump zwyciężył – też tak jak przewidywano – w Alabamie, Arkansas, Indianie, Kansas, Kentucky, Luizjanie, Mississipi, Missouri, Montanie, Nebrasce, Oklahomie, Karolinie Południowej, Karolinie Północnej, Północnej Dakocie, Południowej Dakocie, Tennessee, Teksasie, Zachodniej Wirginii, Idaho i Wyoming – czyli głównie w konserwatywnych stanach amerykańskiego Zachodu i Południa.

Późniejsze przeliczenia głosów w kolejnych stanach zapewniły mu potrzebną większość głosów elektorskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA