REKLAMA

Wypadek Beaty Szydło, Petru: Winni są ci, którzy prowadzili samochody rządowe

 • Autor: PAP/AT
 • 13 lutego 2017 10:45
Wypadek Beaty Szydło, Petru: Winni są ci, którzy prowadzili samochody rządowe Bardzo łatwo młodego człowieka przestraszyć w sytuacji, gdy ma miejsce tak wielki atak ze strony państwa - powiedział lider Nowoczesnej (Ryszard Petru, fot.nowoczesna.org)

• Mam wrażenie, że chcą z niego zrobić kozła ofiarnego - powiedział przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru o kierowcy seicento, który jest podejrzewany o spowodowanie wypadku, w którym uczestniczyła kolumna rządowa z premier Beatą Szydło.
• Wina jest po stronie tych, którzy prowadzili samochody rządowe, a nie po stronie kierowcy seicento - dodał Petru.

"Tak naprawdę mam wrażenie, ale tu mówię tylko o wrażeniu, trzeba zobaczyć, jak było naprawdę, że chcą z niego zrobić kozła ofiarnego, w sytuacji, kiedy prawdopodobnie - tu znów mówimy, prawdopodobnie - wina jest po stronie tych, którzy prowadzili samochody rządowe, a nie po stronie kierowcy seicento" - powiedział Petru w "Salonie politycznym Trójki" odnośnie mężczyzny podejrzewanego o spowodowanie wypadku.

Na uwagę dziennikarki, że oferowane przez Nowoczesna i Platformę Obywatelską wsparcie dla kierowcy jest "niedyskretne", Petru odpowiedział: "Wszystko jest niedyskretne, bo to jednak jest wypadek kolumny rządowej, jest poturbowana pani premier, to jest kolejny wypadek tego typu albo podobny w ciągu ostatniego roku".

Dopytywany, czy nie pośpieszono się z pomocą, powiedział: "Jeżeli prokuratura tak szybko go oskarża, to trzeba szybko pomóc mu w tej sprawie". Dodał, że "bardzo łatwo młodego człowieka przestraszyć" w sytuacji, gdy ma miejsce "tak wielki atak ze strony państwa". "Za wcześnie został oskarżony ten człowiek (...) prokuratura skierowała przeciwko niemu sprawę, medialnie został tak naprawdę oskarżony o spowodowanie tego wypadku" - tłumaczył Petru. "Chciałbym mieć pełne wyjaśnienie, bez sugestii, jak było, tylko faktografię" - zaznaczył.

Czytaj też: Przejazd kolumną uprzywilejowaną tylko dla prezydenta i premiera

"Ja nie mam zaufania do prokuratury, która będzie w tej sprawie będzie pozywała tego chłopaka" - powiedział. Dodał również, że ma "coraz mniejsze zaufanie" do prokuratury w ogóle, "dlatego, że ewidentnie sterowana jest ona ręcznie przez ministra Ziobro".

"Nie jestem ekspertem ds. BOR-u, natomiast widziałem wypowiedzi ekspertów, którzy mówią, że kierowca zachował się niewłaściwie, mówię, kierowca limuzyny z panią premier, dlatego że skręcił i uderzył w to właśnie drzewo. Pytanie, jaka była prędkość (...) prawdopodobnie jechali dużo szybciej, widziałem skalę zniszczeń" - powiedział przewodniczący Nowoczesnej.

Petru pytany był również o zapowiadaną przez ministra Mariusza Błaszczaka reformę BOR. "Jak będzie nazwa zmieniona, to wszystko będzie załatwione [..] ja się śmieję, bo oni mają taką tendencję, rząd PiS-u" - ironizował.

"Oczekuję, że są realizowane procedury, które powinny obowiązywać, ja bym sprawdził, zamiast krzyczeć o nazwie +Narodowe Siły Obrony Rządu+ czy jak oni to chcą nazwać, sprawdziłbym, jakie miały być procedury, które były nieprzestrzegane, dlaczego były nieprzestrzegane, kto o tym wiedział, dlaczego nie było raportów do ministra, dlaczego nie było procedury wewnętrznej informowania, dlaczego nie było audytu po poprzednich wypadkach, dlaczego nie wyciągnięto wniosków" - tłumaczył Petru.

"Ja nie jestem pewny, że jest potrzebna zmiana w BOR-ze, jedyna potrzebna zmiana jest taka, że muszą być przestrzegane procedury, a procedury ewidentnie, od momentu kiedy jest minister Błaszczak, nie są przestrzegane" - dodał.

W piątek w Oświęcimiu doszło do wypadku kolumny samochodowej z udziałem auta, którym jechała premier Beata Szydło. Premier powiedziała w niedzielę w Wiadomościach TVP, że czuje się dobrze, nie ma poważnych obrażeń i liczy, że w ciągu kilku dni zapadnie decyzja, że może opuścić szpital. Dziękowała też za życzenia i słowa wsparcia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (9 komentarzy)

 • ZŁODZIEJE z PO!!! 2017-03-13 03:39:59
  Do kumoterszwagra: Nie liczyłby raczej na zrozumienie czegokolwiek ze strony tych zaKODziałych łbów!!!? Którzy od roku robią afery z byle czego!!!!! Szkoda tylko ze nie chcą rozmawiać o swoich prawdziwych Złodziejskich Aferach !??? Podejrzewam ze w PO nie znajdziesz osoby która nie jest "UMOCZONA"!??? pOZDRAWIAM
 • kumoterszwagra 2017-02-19 14:22:47
  Do PiS hańba wstyd!: Jak przeczytasz artykuł i komentarz do wypowiedzi takiego jednego posła K.Kierwińskiego w innym artykule, na temat pracy BOR w kontekście wałkowanego wypadku, to może coś zrozumiesz. Jak jesteś do tego zdolny. Chyba, że tobie też wystaje słoma z butów.
 • BORowiec amator 2017-02-14 13:48:56
  Swoją drogą, kierowca okazał się absolutnym dyletantem. Gdyby nie skręcił, nic by się nie stało oprócz zarysowania 2 samochodów.
 • broda 2017-02-14 13:29:57
  Do PiS hańba wstyd!: nie nadużywaj słowa Hańba, a przed wykonaniem manewru trzeba używać lusterek. Radio też chyba cicho nie grało skoro nie słyszał sygnałów dźwiękowych.
 • PiS hańba wstyd! 2017-02-13 13:58:14
  Kierowca drugiego auta Rządowego nie przestrzegał przepisów ruchu drogowego , wymijanie na skrzyżowaniu podlega karze 500 zł mandatu 10 punktów karnych, wina definitywnie po stronie kierowców aut rządowych.
 • prawica 2017-02-13 13:31:18
  Polskie społeczeństwo to nie idioci jak zakłada PiS, ropieprzyć pancerną limuzynę doszczętnie przy 50km/h , lekki absurd ze strony rządzących, połamane koniczyny itd. Myślą że są ponad prawem, szczęście że nie zabili dzieciaka z Fiata Seicento, wtedy z pewnością byłaby jego wina.
 • prawica 2017-02-13 13:22:58
  Polskie społeczeństwo do nie idioci jak zakłada PiS, ropieprzyć pancerną limuzynę doszczętnie przy 50km/h , lekki absurd ze strony rządzących, połamane koniczyny itd. Myślą że są ponad prawem, szczęście że nie zabili dzieciaka z Fiata Seicento, wtedy z pewnością byłaby jego wina.
 • prawica 2017-02-13 13:20:44
  Polskie społeczeństwo do nie idioci jak zakłada PiS, (...) pancerną limuzynę doszczętnie przy 50km/h , lekki absurd ze strony rządzących, połamane koniczyny itd. Myślą że są ponad prawem, szczęście że nie zbili dzieciaka z Fiata Seicento, wtedy z pewnością byłaby jego wina.
 • GOŚĆ 2017-02-13 12:03:45
  JAK TAK POWIEDZIAŁ PETRU A BUDKA OFIAROWAŁ SWOJĄ POMOC TO MUSI BYĆ PRAWDA BEZ SPRAWDZANIA . CI PANOWIE CHCĄ TAK POKAZAĆ SWOJE ZAANGAŻOWANIE PRACĘ NA RZECZ OBYWATELI W SPRAWY '''UCIŚNIONYCH POLAKÓW '' I ICH OBRONIE ŻE NIC IM ZARZUCIĆ NIE MOŻNA NAWET MADERY W SPRAWACH SŁUŻBOWYCH WYJAZDU . A NA TĄ CHWILE NIKT Z PROWADZĄCYCH ŚLEDZTWO NIE WYPOWIADA SIĘ O WINIE CZY TO JEST KIEROWCA FIACIKA CZY Z KOLUMNY RZĄDOWEJ .ALE PROPAGANDA DLA CELÓW SWYCH PARTII PO I NOWOCZESNEJ I KODU JEST - JESTREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA