REKLAMA

Wznowiono inauguracyjne posiedzenie Sejmu

  • Autor: PAP/em
  • 13 listopada 2015 09:56
Wznowiono inauguracyjne posiedzenie Sejmu 13 listopada Sejm wznowił swoje inauguracyjne posiedzenie (fot. sejm.gov.pl)

13 listopada posłowie mają powołać komisję nadzwyczajną, która wprowadzi zmiany w regulaminie izby. Zmiany mają dostosować komisje, które będą pracować w Sejmie, do ministerstw, które będą powołane w nowym rządzie.

- Tak powinno być, że komisje stałe w Sejmie powinny odpowiadać poszczególnym resortom - podkreślił w czwartek marszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS) w rozmowie z dziennikarzami po wieczornym posiedzeniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów. Na początku przyszłego tygodnia mają być powoływane składy osobowe poszczególnych komisji.

W projekcie zmian w Regulaminie Sejmu posłowie PiS proponują pięciu nowych komisji stałych: administracji i spraw wewnętrznych, która ma zajmować się sprawami "administracji państwowej oraz bezpieczeństwa, ładu i porządku publicznego"; do spraw energii i skarbu państwa, do której "należą sprawy polityki energetycznej państwa, w tym sprawy funkcjonowania otwartego zintegrowanego rynku energii i mechanizmów zapewniania bezpieczeństwa energetycznego państwa oraz sprawy gospodarki surowcami mineralnymi o charakterze paliw kopalnych, a także sprawy przekształceń form własności, w tym głównie sektora państwowego oraz nadzoru nad własnością publiczną w gospodarce"; gospodarki morskiej i żeglugi, do której należą sprawy gospodarki morskiej, w tym transportu i żeglugi morskiej, obszarów morskich, portów i przystani morskich, ochrony środowiska morskiego, rybołówstwa morskiego i popularyzacji problematyki morskiej".

Sejmowe komisje

W Sejmie mają pracować także komisje: infrastruktury, do której należeć będą sprawy "budownictwa oraz gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, sprawy transportu lądowego i powietrznego, poczty oraz geodezji i kartografii" oraz cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii, do której należeć mają sprawy "łączności radiowej i telefonicznej, sieci komputerowej oraz telekomunikacji, innowacyjności, informatyzacji oraz rozwoju społeczeństwa informacyjnego".

Posłowie klubu PiS proponują także zmniejszenie z 9 do 7 liczby członków sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

W komisji nadzwyczajnej ma zasiąść 21 posłów: 11 z PiS, 6 z PO, 2 z Ruchu Kukiz'15, jeden z Nowoczesnej i jeden z PSL

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA