REKLAMA

"Za życiem". SLD prosi prezydenta o zbadanie ustawy z Konstytucją

  • Autor: GP
  • 08 listopada 2016 14:51
"Za życiem". SLD prosi prezydenta o zbadanie ustawy z Konstytucją Los każdej ustawy zależy m.in. od prezydenta RP, który ma trzy możliwości: podpis, podpis warunkowy z tzw. badaniem konstytucyjności ustawy i weto. (fot.:twitter.com/prezydentpl)

• Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) wystosował pismo do Andrzeja Dudy.
• W korespondencji działacze lewicowej partii proszą prezydenta o odesłanie ustawy "Za życiem" do Trybunału Konstytucyjnego.
• SLD uzasadniał w liście, że obawy wzbudza możliwość różnicowania przez tę ustawę obywateli naszego kraju. Konstytucja tymczasem stanowi, że wszyscy są równi wobec prawa.

We wtorek (8 listopada) Sojusz Lewicy Demokratycznej wystosował list do prezydenta RP Andrzeja Dudy. W korespondencji wyartykułowano prośbę o sprawdzenie z Konstytucją RP nowej ustawy rządowej "Za życiem".

Projekt ten przeszedł, w tempie ekspresowym, drogę parlamentarnej legislacji. Teraz czeka na podpis prezydenta. Andrzej Duda może ją podpisać i skierować do druku (stanie się wówczas prawem), może ją zawetować, co znaczy zawrócenie jej do parlamentu i konieczność ponownego głosowania (większością trzech piątych). Może też warunkowo podpisać ustawę z zastrzeżeniem, że nim stanie się prawem musi ona przejść procedurę badania zgodności z konstytucją RP.

Oto treść korespondencji SLD:

Szanowny Panie Prezydencie!

Apelujemy do Pana o to, aby przed podpisaniem ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin „Za Życiem” zbadał Pan jej zgodność z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.  Przyjęta przez Sejm ustawa w dniu 4 listopada 2016 r. może naruszać konstytucyjną zasadę równości wobec prawa – zarówno rodziców,  jak samego dziecka.

Zgodnie z art. 32 Konstytucji RP „Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”.

Tymczasem wyżej wspomniany akt prawny uzależnia wypłatę świadczenia w wysokości 4000 zł od makabrycznej loterii, czy uszkodzony płód urodzi się żywy (Art. 9 ust. 1).  

Czy dziecko, które urodzi się żywe, ale w wyniku choroby genetycznej za chwilę umrze jest gorsze od dziecka umierającego w wyniku dziecięcej choroby nowotworowej? Czy matka, której dziecko kilka miesięcy po porodzie np. straci wzrok, nie powinna dostać jednorazowej zapomogi? Co z matkami, u których dzieci zostaną wykryte symptomy autyzmu czyli rozwojowego zaburzenia o charakterze neurologicznym? Co się stanie jeśli urodzi się dziecko z poważną wadą serca, niedowidzące, niedosłyszące, z cukrzycą, czy pomoc finansowa  je obejmie czy już nie? Zróżnicowanie świadczeń w zależności od tego kiedy powstała niepełnosprawność jest niegodne, niesprawiedliwe i nieludzkie. Uważamy, że zapisy tej ustawy są nieprecyzyjne.

Wypłacenie świadczenia uzależnione jest również od tego czy kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu (Art. 9 ust. 5). Jeżeli przyszła matka zbyt późno zauważy ciążę lub zapisze się na wizytę do ginekologia w 11 tygodniu ciąży 4000 zł przepadnie.  Dostęp do usług medycznych jest bardzo zróżnicowany i wynika z wielu czynników, często materialnych i środowiskowych, czego nie dostrzegają autorzy ustawy.

Prezydent Rzeczypospolitej czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji, dlatego niekonstytucyjne akty prawne nie powinny pojawiać się w polskim prawodawstwie.

Czy ten niekonstytucyjny akt prawny wejdzie w życie zależy od Pana,  Panie Prezydencie!

Małgorzata Niewiadomska-Cudak
Małgorzata Moskwa-Wodnicka
Radne Rady Miejskiej w Łodzi – członkinie Klubu SLD

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • POLAK mały. 2016-11-09 02:37:53
    SLD miało swój czas, mogło zrobić wiele tym czasem niech sobie odpuszcza te ,,GORZKIE ZALE" !!!
  • Jagoda 2016-11-09 01:24:29
    ON TYLKO Z KATABASAMI SIĘ FOTOGRAFUJE. PACAN JEDEN.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA