REKLAMA

Zaczyna się 35. posiedzenie Sejmu. Małgorzata Janowska złoży ślubowanie

  • Autor: GP
  • 08 lutego 2017 08:29
Zaczyna się 35. posiedzenie Sejmu. Małgorzata Janowska złoży ślubowanie Posłowie mają przed sobą pracowity dzień. Obrady mają skończyć się po północy. (fot.:Sejm RP/sejm.pl)

• Posłowie w środę (8 lutego) zasiądą do prac na Wiejskiej w Warszawie.
• Posiedzenie zacznie ślubowanie Małgorzaty Janowskiej (Kukiz'15) podejmującej prace za zmarłego tragicznie Rafała Wójcikowskiego.
• W pracach izby pojawi się szereg sprawozdań z prac komisji i kilka pierwszych czytań.
• W pracach samych ciał sejmowych zobaczymy możliwe dyscyplinowanie poseł PiS Beaty Mateusiak-Pieluchy, będą też przesłuchania kolejnych urzędników Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Drugą połowę tygodnia zdominuje, po wizycie Angeli Merkel w Warszawie, posiedzenie Sejmu. Posłowie VIII kadencji zasiadają na Wiejskiej po raz 35.

Obrady plenarne mają się zacząć o godzinie 9. w środę (8 lutego). W ramach pierwszych minut Sejm odbierze ślubowanie nowej poseł, którą zostanie Małgorzata Janowska (Kukiz'15). Posłanka przejmie mandat po Rafale Wójcikowskim - tragicznie zmarłym w wypadku samochodowym.

Obrady plenarne potrwają do godz. 1. w nocy. Przez cały dzień będą miały miejsce sprawozdania z prac komisji, będą też pierwsze czytania nowych projektów ustaw.

Sprawozdania będą dotyczyć m.in. nowelizacji prawa o obrocie instrumentami finansowymi, nowelizacji regulacji o finansach publicznych, projektu ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. W pierwszej połowie dnia będą też składane sprawozdanie z prac nad rządowym projektem ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa i sprawozdanie o projekcie ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów - to też projekt rządowy.

Czytaj też: We wtorek zajmowano się medyczną marihuaną

O godz. 20.30 zaczną się cztery pierwsze czytania.

Posłowie zapoznają się z następującymi projektami:
- dwa rządowe projekty ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny,
- poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego,
- rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Po godz. 23. przewidziano jeszcze jedno, ważne sprawozdanie - o rządowym projekcie ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa. Biorąc pod uwagę ostatnie ważne zatrzymania w warszawskich władzach samorządowych dyskusja może być interesująca.

Dzień pierwszy posiedzenia mają zakończą nocne oświadczenia poselskie.

Prace komisji

W pracach komisji warto zwrócić uwagę na spotkanie zamknięte Komisji etyki poselskiej (o godz. 9.30), która będzie rozpatrywać kilka skarg w tym te związane z wypowiedzią poseł Beaty Mateusiak-Pieluchy (PiS) z dnia 15 listopada 2016 r.

Posłanka PiS, komentując wydarzenia wokół filmu "Wołyń", napisała na portalu wPolityce.pl: "Powinniśmy wymagać od ateistów, prawosławnych czy muzułmanów oświadczeń, że znają i zobowiązują się w pełni respektować polską Konstytucję i wartości uznawane w Polsce za ważne. Niespełnianie tych wymogów powinno być jednoznacznym powodem do deportacji".

O godz. 10. ponownie zaczną się przesłuchania przed śledczymi badającymi aferę Amber Gold. Dwie osoby stanąć mają przed posłami - Lesław Gajka i Wojciech Kwaśniak - obaj to zastępcy Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Po południu będzie pracować podkomisja nadzwyczajna przy komisji finansów, która opiniuje regulacje dotyczące kredytów frankowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Anna KLZ 2017-02-08 12:49:17
    sz. p. posłanka winna zwrócić się najpierw np. do polityka polskiego p. Romana Giedrojcia i p. poseł Bożeny Borys - Szopy z zapytaniem czy znają i respektują polską Konstytucję i kiedy rozliczą się / wyspowiadają ze swoich niecnych postępków ? materiał faktograficzny jest w zasobach biura prezydialnego PiS.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA