REKLAMA

Zagrożenia dla Europy będą coraz większe

 • Autor: bad
 • 01 lipca 2016 18:24
Zagrożenia dla Europy będą coraz większe Wobec zagrożeń ze wschodu i z południa NATO umacnia swoje flanki na tych kierunkach. Fot. mon.gov.pl

Wobec zagrożeń ze wschodu i z południa NATO umacnia swoje flanki na tych kierunkach, ale Europa też powinna rozwijać swoje możliwości obronne, co nie musi oznaczać tworzenia wspólnej, europejskiej armii - mówili uczestnicy debaty „Bezpieczeństwo Polski i regionu - ile zależy od nas, a ile od sojuszników?”, zorganizowanej przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce na tydzień przed szczytem NATO w Warszawie.

W debacie wzięli udział posłowie do Parlamentu Europejskiego - członkowie Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) i Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE) - podsekretarz stanu w MON oraz ambasadorzy Estonii, Niemiec i Włoch.

Europa stoi przed ogromnymi wyzwaniami i zagrożeniami zarówno na wschodzie, jak i na południu. Dlatego nasze obowiązki zapewnienia bezpieczeństwa mają charakter globalny i kraje Europy Środkowej i Wschodniej zdają sobie z tego sprawę” - mówiła przewodnicząca podkomisji SEDE, posłanka do PE Anna Fotyga.

Była minister spraw zagranicznych odniosła się też do współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa między Unią Europejską i NATO oraz do memorandum w tej sprawie, które ma być podpisane w czasie szczytu NATO w Warszawie. „Chcemy, żeby ta współpraca była uzupełnieniem działań Sojuszu i żeby NATO pozostało głównym gwarantem bezpieczeństwa. [...] Są plany unii obronnej, na które jesteśmy otwarci, ale muszą być spełnione warunki gwarantujące, że będzie to realistyczny projekt. Chodzi m.in. o finansowanie” - dodała Fotyga.

Poseł do PE Bogdan Zdrojewski przestrzegał, że w najbliższym czasie zagrożenia dla Europy będą narastać. „Spodziewane sukcesy w walce z ISIS sprawią, że będziemy zmagać się z rozproszoną działalnością terrorystyczną i żądzą odwetu” - uważa Zdrojewski.

Jego zdaniem, ewentualna unijna armia nie powstanie szybko, natomiast wszystkie kraje powinny budować własne możliwości odpowiedzi na zagrożenia. „Zgadzam się z wezwaniami USA, by wkład Europy w zapewnienie bezpieczeństwa był większy. Wiele państw skorzystało z dwóch dekad spokoju i bardzo zredukowało swoje wydatki na obronność” - wyjaśniał poseł.

„Przebicie się z przesłaniem, że Europejczycy w większym stopniu powinni odpowiadać za swoje bezpieczeństwo nie jest łatwe” - mówił poseł do PE Janusz Zemke. Jego zdaniem, Europa - jeśli nie może sobie pozwolić na stworzenie 30- czy 40-tysięcznego wspólnego korpusu - powinna zwiększać możliwości współpracy między armiami. „Jedna sfera to współpraca wywiadów, druga - współpraca na polu teleinformatycznym, tak by oddziały różnych armii mogły się bez problemu komunikować”.

Jego opinię podzielił ambasador Estonii w Polsce Harri Tiido. „Także przygotowanie do cyberwojny jest bardzo ważne. Ale kraje członkowskie Sojuszu niechętnie dzielą się swoimi doświadczeniami w tej dziedzinie. Podobnie jest ze współpracą wywiadowczą. Jak to rozwiązać - na razie nie wiadomo” - mówił Tiido.

Wiceminister obrony narodowej Tomasz Szatkowski potwierdził, że na szczycie NATO w Warszawie spodziewana jest ważna deklaracja w sprawie współpracy między Unią Europejską i NATO. „Są sygnały, że jest szansa na bardzo sensowne rozwiązanie. Miejmy nadzieję, że sprawa Brexitu jej nie zniweczy” - powiedział Szatkowski.

Ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel podkreślił, że współpraca obydwu instytucji jest niezbędna, by walczyć z nowymi rodzajami zagrożeń, czyli z wojną hybrydową i wojną w cyberprzestrzeni. Przestrzegał też, przed groźbą naruszenia spójności Sojuszu w związku z Brexitem. „W tej sytuacji NATO staje się dla nas jeszcze ważniejsze. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której ktoś wyciągnie fałszywe wnioski co do spójności NATO na podstawie tego, co dzieje się w Unii Europejskiej” - mówił Nikel.

Zdaniem ambasadora Włoch w Polsce Alessandro De Pedysa, szczyt w Warszawie potwierdzi większe zaangażowanie wojskowe na wschodniej flance. „Ale to jest odpowiedź na tradycyjne zagrożenia. Tymczasem na południu grozi nam terroryzm i niestabilność, do zwalczania których NATO jest słabiej przygotowane”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA