REKLAMA

Zakaz aborcji, CETA, TK: Sejm wznowił obrady. Czekają nas ważne głosowania

  • Autor: aw/PAP
  • 06 października 2016 10:16
Zakaz aborcji, CETA, TK: Sejm wznowił obrady. Czekają nas ważne głosowania Budynek Sejmu RP. (fot.:flickr.com/CC BY-ND 2.0)

• Sejm, który w czwartek po godz. 10. wznowił obrady, w bloku głosowań zdecyduje o losie obywatelskiego projektu ustawy zaostrzającego przepisy aborcyjne.
• Posłowie będą też głosowali m.in. nad wnioskiem o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu PiS o statusie sędziów TK.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zarekomendowała w środę posłom odrzucenie obywatelskiego projektu komitetu "Stop aborcji". Wniosek o odrzucenie projektu złożyli: Witold Czarnecki (PiS) oraz posłowie PO. Komisja wniosek przyjęła, następnie w Sejmie odbyła się burzliwa nocna debata.

W czasie debaty poseł PiS Tomasz Latos mówił m.in., że "mimo wolności sumienia, mimo swobody głosowania, nikt w PiS nie myśli o tym, żeby karać kobiety". Przedstawiciele PO i Nowoczesna opowiadali się za odrzuceniem - jak mówili - "skandalicznego i barbarzyńskiego" projektu. Klub Kukiz'15 zarzucił obłudę i hipokryzję PO i PiS, a PSL zarzucił PiS złamanie obietnic.

W czwartek rano zebrał się klub PiS, jego rzeczniczka Beata Mazurek powiedziała, że w klubie nie będzie dyscypliny głosowania. Podkreśliła, że w sprawach światopoglądowych nigdy takiej dyscypliny nie było. Dyscypliny głosowania ma nie być też w klubie PSL, a także w klubie Kukiz'15.

Sejm skierował projekt komitetu "Stop aborcji" do dalszych prac w komisji 23 września. Posłowie odrzucili wtedy projekt liberalizujący przepisy aborcyjne, przygotowany przez komitet "Ratujmy kobiety".

Wraca temat TK

W czwartek Sejmie odbędzie się też głosowanie nad odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektu PiS o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wnioski o odrzucenie zgłosiły w środę podczas pierwszego czytania projektu kluby PO, Nowoczesna i PSL. Za odrzuceniem jest też klub Kukiz'15 oraz koło Europejscy Demokraci.

Poselski projekt zawiera przepisy określające m.in. prawa i obowiązki sędziów TK, sprawy immunitetu, nietykalności osobistej, odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Propozycja zakłada jawność oświadczeń majątkowych sędziów TK i barierę wieku 70 lat dla sędziego TK. Według PiS, projekt służy autorytetowi i bezstronności TK; zdaniem opozycji jest "bublem prawnym" i "kolejną próbą rozpętania wojny wokół TK".

Posłowie będą także głosować nad odrzuceniem w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele oraz nad wnioskiem o odrzucenie rządowego projektu zmian w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej, który wprowadza karę grzywny lub do trzech lat więzienia za stosowanie określenia np. "polskie obozy koncentracyjne".

CETA - ważne głosowanie

Sejm będzie ponadto głosował nad uchwałą ws. umowy handlowej UE z Kanadą (CETA). W środę wieczorem sejmowa komisja opowiedziała się za wpisaniem do uchwały, że Sejm będzie ratyfikował CETA większością 2/3 głosów.

CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą. Porozumienie ma być zawarte w październiku podczas szczytu UE-Kanada. Polski rząd nie zajął jeszcze stanowiska ws. CETA. Jak poinformował w środę w Sejmie - odpowiadając na zapytanie poselskie - wiceminister rozwoju Radosław Domagalski, prawdopodobnie stanowisko to zostanie przyjęte na następnym posiedzeniu Rady Ministrów.

Posłowie zajmą się również kwestią uchylenia immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. Wniosek w tej sprawie skierował do Sejmu sam Kwiatkowski. Sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych zarekomendowała Sejmowi uchylenie immunitetu prezesa NIK. Prokuratura Krajowa chce postawiać szefowi NIK zarzuty nadużycia władzy w związku z postępowaniami konkursowymi w różnych delegaturach NIK. Ponadto Kwiatkowski wniósł o uchylenie mu immunitetu także w innej sprawie - na wniosek policji, która chce pociągnąć go do odpowiedzialności karnej za wykroczenie drogowe.

W bloku głosowań Sejm rozstrzygnie również m.in. kwestię uzupełnienia porządku dziennego o informację rządu w sprawie opinii wydanej przez Komisję Europejską, która dotyczy stanu praworządności w Polsce.

W czerwcu KE postanowiła wysłać do polskich władz opinię ws. praworządności. Opinia podsumowywała prowadzony od 13 stycznia dialog z polskim rządem na temat sytuacji wokół TK. Był to pierwszy etap prowadzonej wobec Polski procedury ochrony praworządności. Pod koniec lipca KE zdecydowała o przejściu do drugiego etapu procedury i skierowała do polskich władz rekomendacje dotyczące rozwiązania kryzysu wokół TK i eliminacji zagrożeń dla rządów prawa. Wykonanie zaleceń oczekiwane jest w ciągu trzech miesięcy.

Pod koniec sierpnia br. KE ujawniła wysłaną 1 czerwca do polskich władz opinię w sprawie praworządności. Mówi ona m.in. o tym, że istnieje systemowe zagrożenie dla rządów prawa w Polsce. Dokument był konsekwencją impasu w rozmowach między Brukselą i Warszawą na temat kryzysu wokół TK. W opinii jest też mowa o przeprowadzonych zmianach w prawie medialnym, a także zmianach w służbie cywilnej i ustawie o policji.

Posłowie zdecydują też, czy Sejm wysłucha informacji rządu w sprawie sytuacji związanej z rozpoczęciem stosowania przez Francję szkodliwych dla polskiej branży transportowej przepisów dotyczących delegowania pracowników w transporcie drogowym oraz działań podjętych przez rząd w celu wstrzymania stosowania tych przepisów lub ich złagodzenia.

Posłowie będą też dziś debatować nad rządowym dokumentem "Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2015 roku".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA