REKLAMA

Zakończyło się spotkanie Dudy z Obamą

  • Autor: PAP/JS
  • 08 lipca 2016 14:48
Zakończyło się spotkanie Dudy z Obamą ndrzej Duda na spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą (fot. twitter/Kancelaria Prezydenta)

Cieszymy się z tego, że Stany Zjednoczone tak zdecydowanie wspierają wzmocnienie potencjału militarnego NATO w naszej części Europy - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą.

"Jesteśmy wdzięczni za przychylność, za zrozumienie (tego), że bezpieczeństwo jest tam, gdzie jest obecna najsilniejsza armia świata, a tą najsilniejszą armią świata jest jak wiadomo armia Stanów Zjednoczonych" - podkreślił.

"Z radością witaliśmy amerykańskich żołnierzy na ćwiczeniach Anakonda, cieszyliśmy się ogromnie, że brali udział w nich tak licznie, cieszymy się z tego, że ciężka brygada Stanów Zjednoczonych będzie działała na terenie Polski" - powiedział Duda.

Jak dodał, "cieszymy się z tego, że Stany Zjednoczone tak zdecydowanie wspierają wzmocnienie potencjału militarnego Sojuszu Północnoatlantyckiego w naszej części Europy".

Duda podkreślił, że uczestników szczytu czeka "wytężona praca". "Ale wierzę, że szczyt będzie miał wymiar symboliczny i jeszcze bardziej wzmocni nasze partnerstwo" - zaznaczył prezydent.

Jak podkreślił, "Polacy lubią Amerykę, lubią Amerykanów". "I ogromnie się cieszymy z obecności pana prezydenta dzisiaj i jutro w Warszawie" - powiedział prezydent.

Polska jest jednym z filarów wschodniej flanki NATO

Obama zwracał uwagę, że Polska uczestniczy w "naszym systemie obrony rakietowej przeciwko rakietom balistycznym, które mogą być wystrzelone z Iranu". "Jest jednym z filarów wschodniej flanki NATO" - podkreślił.

Amerykański przywódca zwracał ponadto uwagę na "oddanie USA, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski". "Jesteśmy sojusznikami w ramach tego układu" - zapewnił.

Dodał, że "uroczyście jesteśmy zobowiązani do przestrzegania punktu 5. (Traktatu), który oznacza wzajemną obronę". "To nie są tylko słowa, to są również czyny"- oświadczył prezydent USA.

USA chce być obecne w Europie Centralnej i Wschodniej

Stany Zjednoczone nadal będą zwiększały swoją postawę obronną i możliwość odstraszania; chcemy być obecni w Europie Centralnej i Wschodniej - powiedział Barack Obama.

Jak dodał "około tysiąca amerykańskich żołnierzy będzie tutaj na zasadzie rotacyjnej, będzie służyło ramię w ramię z żołnierzami polskimi".

Obama przypomniał o obecności amerykańskich sił powietrznych w bazie lotniczej w Łasku. "Cały czas mamy rotacyjnie nasz personel wojskowy" - dodał.

Uważamy Polskę za jednego z najbardziej oddanych sojuszników

"Uważamy Polskę za jednego z najbardziej oddanych sojuszników i jednego z liderów NATO" - powiedział USA Barack Obamaą. Podziękował za udział polskich żołnierzy w misjach wojskowych.

Według Obamy fakt, że szczyt odbywa się w Warszawie świadczy o pozycji Polski. "W Stanach Zjednoczonych uważamy Polskę za jednego z najbardziej oddanych sojuszników. Polska jest jednym z liderów NATO. Krajem, który przeznacza pełny wkład - 2 proc. swojego PKB na nasze wspólne bezpieczeństwo" - mówił Obama.

Amerykański prezydent podziękował za misje wojskowe, w których Polska bierze udział. "Szczególnie za ostatni wkład w walkę z Państwem Islamskim i użycie F-16" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA