REKLAMA

Zakończyły się wybory parlamentarne na Litwie. Wśród obserwatorów polscy posłowie

  • Autor: PAP/JS
  • 09 października 2016 19:57
Zakończyły się wybory parlamentarne na Litwie. Wśród obserwatorów polscy posłowie Wybory monitorowała grupa zagranicznych obserwatorów, m.in. czworo polskich posłów w tym poseł Tadeusz Aziewicz (fot. Tadeusz Aziewicz/facebook.com)

• Na Litwie zakończyły się wybory parlamentarne.
• Wzięło w nich udział około 50 proc. uprawnionych do głosowania.
• Wymagana frekwencja to 25 proc.
• Wstępne wyniki będą znane w niedzielę (9 października) przed północą.

Tym razem w kraju nie przeprowadzano sondaży exit polls.

O 141 mandatów w litewskim Sejmie walczyło 1461 kandydatów, m.in. ponad 150 litewskich Polaków startujących głównie z listy Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR). 31 proc. kandydatów stanowiły kobiety. Średni wiek kandydatów to 49 lat.

Na Litwie obowiązuje mieszana ordynacja wyborcza. 70 posłów jest wybieranych z list partyjnych, a 71 - w okręgach jednomandatowych. W wyborach przewidziana jest też druga tura, która odbędzie za dwa tygodnie w tych okręgach jednomandatowych, gdzie w pierwszej rundzie żaden z kandydatów nie zdobył ponad 50 proc. głosów.

Czytaj też: Wybory parlamentarne w Gruzji. Partia Gruzińskie Marzenie ogłasza zwycięstwo

Niedzielne głosowanie przebiegało bez większych problemów. Zgłoszono około 60 naruszeń prawa wyborczego. W jednej sprawie, możliwego sfałszowania podpisu wyborcy, policja wszczęła dochodzenie.

Wybory monitorowała grupa zagranicznych obserwatorów, m.in. czworo polskich posłów: Grzegorz Janik, Tadeusz Aziewicz, Barbara Bartuś i Kazimierz Matuszny.

Tadeusz Aziewicz, na dwie godziny przed zamknięciem lokali wyborczych, pozytywnie ocenił przebieg głosowania. "Nie odnotowaliśmy żadnych naruszeń. Nie było potrzeby interwencji" - powiedział.

Poseł Aziewicz, który nie po raz pierwszy obserwuje na Litwie wybory, wskazał, że "tu, podobnie jak w Polsce, wybory przebiegają demokratycznie", a "tegoroczne na Litwie wyróżnia fatalna pogoda".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA