REKLAMA

Zakup śmigłowców dla wojska: Posłowie Platformy chcą przeprowadzić kontrolę w MON

  • Autor: PAP/MN
  • 27 kwietnia 2017 12:53
Zakup śmigłowców dla wojska: Posłowie Platformy chcą przeprowadzić kontrolę w MON Cezary Tomczyk pokieruje jednym z dwóch zespołów dochodzeniowych. (fot. cezarytomczyk.eu)

Posłowie PO przeprowadzą własne dochodzenie w sprawie zakupu śmigłowców dla dla wojska.

• Posłowie PO udali się w czwartek (27 kwietnia) do MON. Chcą tam przejrzeć dokumenty związane z postępowaniem przetargowym na zakup śmigłowców dla wojska.

• Posłowie podzielili się na dwa zespoły: pierwszym kieruje Cezary Tomczyk, drugim - Paweł Suski. 

• Kontrola jest pokłosiem dwóch wniosków złożonych przez PO o nadzwyczajne kontrole w MON, które zostały odrzucone przez sejmową komisję.

W środę politycy PO w rozmowie z PAP i "Rzeczpospolitą" zapowiedzieli powołanie dwóch kilkuosobowych zespołów, które spróbują na własną rękę przeprowadzić kontrolę w MON i podległych mu instytucjach, m.in. Dowództwie Operacyjnym, Inspektoracie Uzbrojenia i Żandarmerii Wojskowej.

Pierwszy z zespołów, którym kieruje Cezary Tomczyk, chce przyjrzeć się sprawie zakupu śmigłowców dla wojska, zwłaszcza jeśli chodzi o ewentualny wpływ byłego już szefa podkomisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej dr. Wacława Berczyńskiego na rezygnację rządu z kontraktu na francuskie Caracale oraz planom resortu obrony dotyczącym kupna nowych helikopterów. To właśnie ten zespół udał się w czwartek do resortu obrony.

Berczyński w niedawnym wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" powiedział, że to on "wykończył" Caracale. Rzecznik rządu Rafał Bochenek, a także politycy PiS i członkowie rządu, zapewniali, nie miał on nic wspólnego z prowadzeniem negocjacji dotyczących Caracali.

Czytaj też: Szydło o przewadze PO: Dla mnie najważniejszym sondażem są dane GUS-u

Drugi z zespołów PO, na czele z posłem Pawłem Suskim, ma zbadać sprawę transportu najważniejszych osób w państwie, zwłaszcza w kontekście tegorocznych wypadków z udziałem limuzyn szefa MON Antoniego Macierewicza i jego zastępcy Bartosza Kownackiego, a także ujawnionymi przez media przypadkami przelotów m.in. premier Beaty Szydło wojskową CASĄ. Posłowie chcieliby ustalić skalę ewentualnych nadużyć związanych z transportem VIP-ów.

W zeszłym tygodniu posłowie Platformy próbowali przeforsować dwa wnioski o przeprowadzenie nadzwyczajnej kontroli w MON przez sejmową komisję obrony narodowej. Pierwszy z nich dotyczył przetargu na śmigłowce, drugi - przewozu najważniejszych osób w państwie, zwłaszcza w kontekście serii wypadków z udziałem VIP-ów. Komisja oba wnioski odrzuciła.

W tej sytuacji posłowie Platformy zdecydowali, że spróbują przeprowadzić taką kontrolę na własną rękę. Podstawą do kontroli ma być art. 20 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora (przewiduje on m.in., że poseł lub senator ma prawo podjąć - w wykonywaniu swoich obowiązków poselskich lub senatorskich - interwencję w organie administracji rządowej).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • życie! 2017-04-27 20:57:41
    Jestem ciekaw kto się podłoży i ujawni materiały tajne MON, w sejmie powinien urzędować jakiś (...) psychiatra dla PO który nie odpowiadałby za swoje wpadki .
  • gość 2017-04-27 19:10:44
    Dlaczego nie chcieli kontrolować jak były afery z ich udziałem? Trzeba skontrolować ich zarobki bo sobie podnosili sejmowe pensje co jakiś czasREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA