REKLAMA

Zakup śmigłowców: Petru chce wyjaśnień od premier i szefa MON

  • Autor: GP
  • 11 października 2016 13:00
Zakup śmigłowców: Petru chce wyjaśnień od premier i szefa MON Petru: Prezydent Francji nie chce przyjechać do Warszawy, a to jest bardzo mocny gest. (fot.:twitter.com/Nowoczesna)

• Ryszard Petru (Nowoczesna) pyta o kulisy negocjacji kontraktu na śmigłowce z Francuzami. Polityka niepokoi, że to "kolejny" konflikt, w jaki rząd PiS wpędza nasz kraj.
• Polityk opozycji wpisał w ten kontekst też ostatnie wywiady Jarosława Kaczyńskiego dla prasy europejskiej.
• Część krytyki spadła też na głowę Antoniego Macierewicza, który po zerwaniu rozmów z Francuzami już zapowiedział kupno śmigłowców amerykańskich.
• "Śmigłowców nie kupuje się jak telefonów" mówił lider Nowoczesnej.

We wtorek (11 października) w Sejmie Ryszard Petru pytał o kontrakty zbrojeniowe w Polsce. Zwrócił uwagę, że gdy tylko zerwano rokowania dotyczące śmigłowców Caracal ze stroną Francuską, w MON zaczęto mówić o kontraktach zbrojeniowych z kontrahentami z USA.

- Im więcej słucham wyjaśnień ze strony polskiego rządu, tym więcej mam pytań - mówił lider Nowoczesnej. - Mieliśmy sytuację negocjowania pewnej umowy, którą nagle zrywa minister (rozwoju - red.). W efekcie mamy skandal dyplomatyczny.

Ryszard Petru nawiązał do polityki zagranicznej rządu Beaty Szydło, którą opozycja ocenia jako pasmo niepowodzeń i sytuacji konfliktujących RP z partnerami międzynarodowymi.

- W efekcie prezydent Francji nie chce przyjechać do Warszawy, a to jest bardzo mocny gest - mówił w Sejmie Petru. - Poszedł w świat sygnał, że Polska to nie jest poważny kraj. To się przekłada na inne relacje biznesowe.

W ocenie lidera Nowoczesnej działania rządu i ostatnie wypowiedzi lidera PiS dla zagranicznej prasy, budują negatywny obraz kraju. - Kaczyński zasugerował, że wszyscy nas atakują.

Kto zarobi na polskich kontraktach zbrojeniowych?

Ryszard Petru przypominał, że Wojsko Polskie natychmiast potrzebuje modernizacji. Podkreślał, że obecne wyposażenie jest na granicy użyteczności. - Zakup helikopterów to nie są iPhony, czy Samsungi. Słyszę, że minister Macierewicz kupił Black Hawki. Więc pytam: czy to było negocjowane, co z offsetem?

Polityk na konferencji oskarżył szefa MON o kłamstwo. Pytał o korzyści z nowej decyzji dotyczącej amerykańskich śmigłowców bojowych.

Czytaj: Będą inwestycje zbrojeniowe w Łodzi, zapewnia szef MON

- Żądam wyjaśnień od premier Beaty Szydło i ministra Antoniego Macierewicza - konkludował lider opozycyjnej partii.

Amerykańska maszyna wojenna

Helikoptery typu Black Hawk to amerykańskie śmigłowce transportowe i wsparcia piechoty. Ich produkcją zajmuje się Sikorsky Aircraft Corporation.

Pierwsze maszyny tego typu powstały i były udoskonalane od lat 70. XX wieku. Ocenia się, że UH-60 Black Hawk są na wyposażeniu ponad 20 krajach świata. Oprócz oczywiście USA latają nimi siły zbrojne Arabii Saudyjskiej, Argentyny, Brazylii, Chin Kontynentalnych, Hiszpanii, czy Izraela i Turcji.

Więcej o śmigłowcach Black Hawk dla polskich sił specjalnych przeczytasz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA