REKLAMA

Zakup śmigłowców: Petru chce wyjaśnień od premier i szefa MON

 • Autor: GP
 • 11 października 2016 13:00
Zakup śmigłowców: Petru chce wyjaśnień od premier i szefa MON Petru: Prezydent Francji nie chce przyjechać do Warszawy, a to jest bardzo mocny gest. (fot.:twitter.com/Nowoczesna)

• Ryszard Petru (Nowoczesna) pyta o kulisy negocjacji kontraktu na śmigłowce z Francuzami. Polityka niepokoi, że to "kolejny" konflikt, w jaki rząd PiS wpędza nasz kraj.
• Polityk opozycji wpisał w ten kontekst też ostatnie wywiady Jarosława Kaczyńskiego dla prasy europejskiej.
• Część krytyki spadła też na głowę Antoniego Macierewicza, który po zerwaniu rozmów z Francuzami już zapowiedział kupno śmigłowców amerykańskich.
• "Śmigłowców nie kupuje się jak telefonów" mówił lider Nowoczesnej.

We wtorek (11 października) w Sejmie Ryszard Petru pytał o kontrakty zbrojeniowe w Polsce. Zwrócił uwagę, że gdy tylko zerwano rokowania dotyczące śmigłowców Caracal ze stroną Francuską, w MON zaczęto mówić o kontraktach zbrojeniowych z kontrahentami z USA.

- Im więcej słucham wyjaśnień ze strony polskiego rządu, tym więcej mam pytań - mówił lider Nowoczesnej. - Mieliśmy sytuację negocjowania pewnej umowy, którą nagle zrywa minister (rozwoju - red.). W efekcie mamy skandal dyplomatyczny.

Ryszard Petru nawiązał do polityki zagranicznej rządu Beaty Szydło, którą opozycja ocenia jako pasmo niepowodzeń i sytuacji konfliktujących RP z partnerami międzynarodowymi.

- W efekcie prezydent Francji nie chce przyjechać do Warszawy, a to jest bardzo mocny gest - mówił w Sejmie Petru. - Poszedł w świat sygnał, że Polska to nie jest poważny kraj. To się przekłada na inne relacje biznesowe.

W ocenie lidera Nowoczesnej działania rządu i ostatnie wypowiedzi lidera PiS dla zagranicznej prasy, budują negatywny obraz kraju. - Kaczyński zasugerował, że wszyscy nas atakują.

Kto zarobi na polskich kontraktach zbrojeniowych?

Ryszard Petru przypominał, że Wojsko Polskie natychmiast potrzebuje modernizacji. Podkreślał, że obecne wyposażenie jest na granicy użyteczności. - Zakup helikopterów to nie są iPhony, czy Samsungi. Słyszę, że minister Macierewicz kupił Black Hawki. Więc pytam: czy to było negocjowane, co z offsetem?

Polityk na konferencji oskarżył szefa MON o kłamstwo. Pytał o korzyści z nowej decyzji dotyczącej amerykańskich śmigłowców bojowych.

Czytaj: Będą inwestycje zbrojeniowe w Łodzi, zapewnia szef MON

- Żądam wyjaśnień od premier Beaty Szydło i ministra Antoniego Macierewicza - konkludował lider opozycyjnej partii.

Amerykańska maszyna wojenna

Helikoptery typu Black Hawk to amerykańskie śmigłowce transportowe i wsparcia piechoty. Ich produkcją zajmuje się Sikorsky Aircraft Corporation.

Pierwsze maszyny tego typu powstały i były udoskonalane od lat 70. XX wieku. Ocenia się, że UH-60 Black Hawk są na wyposażeniu ponad 20 krajach świata. Oprócz oczywiście USA latają nimi siły zbrojne Arabii Saudyjskiej, Argentyny, Brazylii, Chin Kontynentalnych, Hiszpanii, czy Izraela i Turcji.

Więcej o śmigłowcach Black Hawk dla polskich sił specjalnych przeczytasz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA