REKLAMA

Zalewska: Likwidacja gimnazjum i powrót 8-klasowej podstawówki najwcześniej w 2017 r.

  • Autor: PAP/AT
  • 19 listopada 2015 09:28
Zalewska: Likwidacja gimnazjum i powrót 8-klasowej podstawówki najwcześniej w 2017 r. Reforma dotycząca wygaszania gimnazjów zacznie się najwcześniej za dwa lata - zapowiedziała minister edukacji Anna Zalewska (fot.facebook.com/Anna-Zalewska)

Zmiany w reformie oświaty nastąpiłyby 1 września 2017 r., co oznacza, że będzie dotyczyć obecnych piątoklasistów.

"Reforma dotycząca wygaszania gimnazjów i przywrócenia siódmej i ósmej klasy szkoły podstawowej zacznie się najwcześniej za dwa lata" - zapowiedziała minister edukacji Anna Zalewska.

Obecni piątoklasiści już nie pójdą do gimnazjum

"Na taki rytm wskazują eksperci; trzeba się przecież przygotować. Po pierwsze podstawy programowe, po drugie podręczniki, po trzecie - i chyba najważniejsze - przekonać do tego wystraszonych nauczycieli, wystraszonych przez m.in. ZNP i dyrektorów, którzy obawiają się utraty stanowiska, jak również dzieci" - uzasadniała.

Zgodnie z tą zapowiedzią zmiana nastąpiłaby 1 września 2017 r., co oznacza, że będzie dotyczyć obecnych piątoklasistów.

Zalewska: Nic nie będę zamykać

Zalewska nie mówiła o likwidacji pierwszej klasy gimnazjum, ale o jej "wygaszaniu". "Te osoby, ci uczniowie, ci nauczyciele, którzy będą w gimnazjum, oni nigdzie się nie będą przeprowadzać; nic nie będzie się zamykać, tylko oni po prostu będą kończyć edukację w swoim własnym budynku, w swoim własnym środowisku, w swojej własnej klasie" - tłumaczyła.

Dodała, że wcześniej odbędą się "szeroko zakrojone konsultacje".

Podczas środowego expose premier Beata Szydło mówiła, że gimnazja nie zostaną zlikwidowane w przyszłym roku, ale z pewnością już od stycznia 2016 roku MEN przedstawi szczegółowy program konsultacji społecznych, które służyć będą jak najpłynniejszemu wprowadzeniu zmian w systemie oświaty. Zapewniała, że "wygaszanie powszechnie krytykowanych szkół gimnazjalnych będzie się odbywać stopniowo, ewolucyjnie i z pełnym poszanowaniem doświadczeń środowiska szkolnego".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Anonim 2015-11-26 21:48:27
    Absolutnie się z tym niezgadzam!!!!!!!
  • Absolwent UJ 2015-11-24 18:54:36
    Kiedy p. minister przyjmie przedstawicieli komitetu rodziców przeciwnych nauczaniu religii w szkołach. Oni też mają za sobą odpowiednie poparcie mierzone zebranymi podpisami. Wygląda na to że p. Zalewska ma własną wersję teorii względności. Jeśli to prawda to trzeba ją zgłosić do Nobla.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA