REKLAMA

Zamach w Berlinie: Błaszczak zapewnia, że ABW działa. Nie ma zagrożenia

  • Autor: GP/PAP
  • 21 grudnia 2016 09:00
Zamach w Berlinie: Błaszczak zapewnia, że ABW działa. Nie ma zagrożenia Mariusz Błaszczak: Rząd PiS przyjął ustawę antyterrorystyczną. Pozwoliła deportować osoby mogące stanowić zagrożenie. (fot.:youtube.com)

• Po wydarzeniach w Berlinie Mariusz Błaszczak zapewnił, że nie ma w Polsce zagrożenia terrorystycznego. Powołał się na działanie ABW w tym temacie.
• Polityk podkreślił, że tegoroczna ustawa antyterrorystyczna pozwoliła np. deportować osoby mogące stanowić zagrożenie.
• Zarówno Mariusz Błaszczak, jak i policja apelują o czujność i zgłaszanie podejrzanych sytuacji.

Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji precyzował, dlaczego zwrócił się do premier o wykorzystanie żandarmerii wojskowej w działaniach prewencyjnych w kraju. Polityk podkreślił, że takiego kroku wymaga sytuacja.

- Jeżeli zauważymy coś złego, to proszę o niebagatelizowanie takich sytuacji - powiedział minister apelując z anteny TVP Info do obywateli. - Proszę zgłaszać takie przypadki.

Jego wypowiedź była pochodną sytuacji w Berlinie, w poniedziałek wieczorem w stolicy Niemiec doszło do zamachu, który zaalarmował służby całej Europy. Mariusz Błaszczak podkreślał, że nie zagrożenia w Polsce.

- Jesteśmy bezpieczni - podkreślił polityk. - Centrum antyterrorystyczne Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie wskazuje na zagrożenia. Tak jest, bo zmieniliśmy politykę naszych poprzedników (Po-PSL). Nie przyjmujemy migrantów muzułmańskich do kraju. Gdyby nie to, zagrożenie byłoby realne. To wojna cywilizacyjna - doprecyzował swój pogląd na zamach w Berlinie Błaszczak. Zwrócił uwagę, że celem ataku w Niemczech był jarmark bożonarodzeniowy.

Rząd PiS przyjął ustawę antyterrorystyczną - dopowiedział w telewizyjnej wypowiedzi Błaszczak. - Pozwoliła deportować tych mogących stanowić zagrożenie.

Ustawę antyterrorystyczną polski rząd zaprezentował w tym roku i przeprowadził przez Sejm przed dwoma kluczowymi wydarzeniami latem - mowa o Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie i szczycie NATO w Warszawie.

Żandarmeria wojskowa na ulicach

We wtorek (20 grudnia) polską opinię publiczną obiegła wiadomość o zmobilizowaniu żandarmerii wojskowej. Minister Błaszczak potwierdził, że wystąpił do premier z prośbą o taki krok.

Rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Ciarka zaapelował we wtorek (20 grudnia) o zwracanie uwagi na niepokojące sytuacje - pozostawione pakunki, bagaże, podejrzanie zachowujących się ludzi.

- Zachowujmy tę wzmożoną czujność. Nie obawiajmy się informować służb porządkowych o rzeczach, które nas niepokoją - dodał.

Pytany o zamach, do którego doszło w Berlinie, rzecznik podkreślił, że polska policja na bieżąco współdziała i jest w stałym kontakcie z niemiecką policją. Nie chciał jednak ujawniać żadnych szczegółów.

Dezubekizacja w Senacie

Przy okazji rozmowy z Mariuszem Błaszczakiem poruszono kwestię ustawy dezubekizacyjnej. To propozycja resortu, która dotknie byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL. Mariusz Błaszczak postrzega ją jako sprawiedliwość dziejową. Podkreślał także, że dekomunizacja i dezubekizacja były i są częścią programu PiS.

Senat głosami PiS przegłosował w Senacie projekt. Ponieważ ustawę Sejm głosował w Sali Kolumnowej w piątek (16 grudnia) opozycja uważa ją za przeforsowaną nielegalnie. Politycy PO w Senacie opuścili obrady na znak protestu wobec takiej procedury w izbie wyższej.

- PO, PSL czy Nowoczesna wspierają SB-ków - atakował opozycyjne formacje Błaszczak. - Są częścią kasty ludzi stojących (przez lata) ponad prawem i czerpiących korzyści z przywilejów władzy.  - Minister nawiązał do faktu, że wiele osób z aparatu represji PRL w III RP korzystało z wypracowanych w przeszłości korzyści polski socjalistycznej.

- Ta ustawa dotyczy SB - mówił już o samej ustawie Błaszczak. - Nie dotyczy np. straży pożarnej. Odzwierciedla zakres odpowiedzialności ministra MSWiA. To mój zakres odpowiedzialności.

Czytaj: Ustawa dezubekizacyjna w Senacie

Błaszczak nie wykluczył, że w nadchodzących dniach zobaczymy podobne rozwiązania ze strony MON, czy Ministerstwa Sprawiedliwości. - Pan Antoni Macierewicz przygotował ustawę znoszącą przywileje w jego resorcie - dodawał Błaszczak.

Ustawa dezubekizacyjna, w myśl twórców, ma zrównać emerytury świadczone w ramach MSWiA osobom zatrudnionym na etatach w SB PRL ze średnią krajową z ZUS. To kwota niewiele przekraczająca 2 000 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA