REKLAMA

Zamach we Francji: Biernacki przygotuje raport dla Kamińskiego ws. bezpieczeństwa

  • Autor: PAP/AT
  • 16 listopada 2015 09:30
Zamach we Francji: Biernacki przygotuje raport dla Kamińskiego ws. bezpieczeństwa 13 listopada w Paryżu doszło do serii skoordynowanych zamachów terrorystycznych (fot.youtube.com)

Marek Biernacki koordynator służb specjalnych zamierza przekazać swemu następcy Mariuszowi Kamińskiemu rekomendacje będące wynikiem analiz po zamachach w Paryżu.

- Chodzi o to, by nie było nawet godziny przerwy w funkcjonowaniu systemu bezpieczeństwa państwa - powiedział Biernacki.

Trzeba zmienić system zabezpieczenia

Biernacki powiedział, że spotka się na roboczym spotkaniu w sprawie sytuacji w Polsce po zamachach we Francji z szefami służb specjalnych oraz przedstawicielami innych formacji, m.in. Straży Granicznej, która w tej sytuacji odegrała bardzo dobrą rolę przy zabezpieczeniu granic.

"Chcę z nimi na gorąco omówić spostrzeżenia i uwagi po zdarzeniach we Francji. Zobaczymy i przeanalizujemy na bieżąco to, co się działo, jak to funkcjonowało. Przeprowadzimy krótką analizę, spiszemy to i wskażemy rekomendacje, bo może coś w systemie trzeba zmienić" - wyjaśnił Biernacki.

Kompendium dla nowego koordynatora

"Takie kompendium wiedzy chcę zostawić, nowemu koordynatorowi ds. służb specjalnych, żeby nie było nawet godziny przerwy w funkcjonowaniu systemu bezpieczeństwa państwa. Będzie to tajny dokument, z którego mój następca będzie mógł skorzystać, wprowadzić coś w życie, oczywiście jeśli zechce to uczynić" - powiedział odchodzący koordynator.

Według Biernackiego rekomendacje będą dotyczyły zamachów, do jakich doszło w Paryżu, reakcji państwa w tej sytuacji, będą nieco szerzej potraktowaną analizą całego zdarzenia, działań i propozycji zmian. "Część rzeczy trzeba spisać na bieżąco, później matowieją, zapomina się o nich, przypomina dopiero w razie kolejnego takiego kryzysu, a to istotne, ważne dla państwa i jego bezpieczeństwa sprawy" - zaznaczył.

Biernacki powiedział, że odchodzi z urzędu wraz z premier Ewą Kopacz.

Nowym koordynatorem ds. służb specjalnych i konstytucyjnym ministrem zostanie Mariusz Kamiński. Prezydent w południe powoła gabinet Beaty Szydło.

W piątek w Paryżu doszło do serii skoordynowanych zamachów terrorystycznych w okolicach Stade de France, barach i restauracjach X i XI dzielnicy, a także do ataku na salę koncertową Bataclan. Łączny bilans ofiar w niedzielę wieczorem wynosił 129 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA