REKLAMA

Zamachy w Polsce? El Ghamari: Jest potencjalne zagrożenie atakami terrorystycznymi

  • Autor: PAP/AT
  • 23 sierpnia 2017 08:00
Zamachy w Polsce? El Ghamari: Jest potencjalne zagrożenie atakami terrorystycznymi Terroryści zaatakują Polskę? (fot.wikimedia.org/Radosław Drożdżewski)

Polska jest potencjalnie zagrożona atakiem terrorystycznym. Na liście zamachów, znajdują się Włochy i Rosja – powiedziała ekspertka ds. terroryzmu z Collegium Civitas Magdalena El Ghamari.

• Atak w Barcelonie jest spowodowany uczestnictwem w operacji „Inherent Resolve” na Bliskim Wschodzie – powiedziała ekspertka ds. terroryzmu z Collegium Civitas Magdalena El Ghamari.

• Według niej, ze względu na nasze zaangażowanie w operację, Polska także jest potencjalnie zagrożona atakiem.

• Jednocześnie El Ghamari zaznaczyła, że potencjalny atak ma nie tylko wymiar propagandowy i wymiar medialny, ale też ma na celu skłócenie społeczeństwa od wewnątrz.

"Al-Amak, czyli agencja prasowa Państwa Islamskiego powiedziała, że atak w Barcelonie jest spowodowany uczestnictwem (Hiszpanii) w operacji Inherent Resolve, która ma miejsce na Bliskim Wschodzie - mówimy o Iraku i Syrii" - powiedziała kierownik Pracowni Bezpieczeństwa Kulturowego Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi i Gospodarczymi Collegium Civitas Magdalena El Ghamari.

Jak tłumaczyła ekspertka, zaangażowanie Hiszpanii w operację sprowadza się do dostarczania pomocy humanitarnej i szkoleń sił irakijskich. "Patrząc w kontekście uczestnictwa w operacji Inherent Resolve my jako Polska jesteśmy też mocno zaangażowani, a na pewno dużo bardziej niż Hiszpanie" - powiedziała El Ghamari. Na liście potencjalnych zamachów, według ekspertki znajdują się Włochy i Rosja.

Czytaj też: PiS: Czas zastąpić wypaczoną poprawność polityczną chrześcijańskimi wartościami

Jednocześnie El Ghamari zaznaczyła, że potencjalny atak ma nie tylko wymiar propagandowy i wymiar medialny, ale też ma na celu skłócenie społeczeństwa od wewnątrz. "Od miesięcy widzimy, co się dzieje w kontekście kryzysu medialnego, w kontekście terroryzmu i to, jak łatwo każdego człowieka ze sobą skłócić, jeżeli chodzi o kwestie, które są bardzo ciężkie, które są związane bezpośrednio z bezpieczeństwem i narodowym, i międzynarodowym" - mówiła. Jak dodała, "niestety Polska tutaj na mapie tych potencjalnych ataków byłaby celem, który uwydatniałby tę zmianę taktyki, więc trzeba to oczywiście brać pod uwagę".

Zapytana o sposoby działania terrorystów, ekspertka podkreśliła, że dzisiaj "nie trzeba mieć materiałów wybuchowych, nie trzeba mieć broni palnej, w zasadzie można korzystać ze wszystkich elementów, które są dookoła nas". Jak tłumaczyła, materiały propagandowe podpowiadają przyszłym terrorystom, żeby używać motocykli, używać samochodów czy furgonetek.

El Ghamari zaznaczyła, że potencjalny atak ma nie tylko wymiar propagandowy i wymiar medialny, ale też ma na celu skłócenie społeczeństwa od wewnątrz (Magdalena El Ghamari, fot.facebook.com/magdalena.elghamari)

"Problem i różnica między sama Al-Kaidą i np. Daesh (tzw. Państwem Islamskim - red.) polega na tym, że Al-Kaida dokładnie pokazywała jaki jest cel i jakie są środki do uzyskania tego celu, i jakimi metodami trzeba to zrobić. I co więcej - wskazywała kto jest wrogiem" - powiedziała El Ghamari.

Według niej zmiana w działaniu terrorystów na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat polega na tym, że mają oni podany tylko cel. "Chętni się do niego znajdą. (…) I okazuje się, że wcale nie trzeba być już przyklejonym, tak kolokwialnie mówiąc, do tej siatki związanej z Daesh albo inną organizacją, jest to już terroryzm inspirowany, czyli ideologia została zasiana tak w sercach, jak i umysłach" - tłumaczyła ekspertka.

W jej ocenie grupę terrorystyczną wspierać mogą bardzo różne osoby: od chorych psychicznie, osoby zradykalizowane, po osoby niemogące sobie znaleźć miejsca w życiu czy osoby, które utknęły w obozach dla uchodźców. "One same mogą (…) dokonać takiego zamachu, jaki mieliśmy okazję widzieć na przełomie ostatnich dni. To w tym jest najbardziej tragiczne" - podsumowała El Ghamari.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA