REKLAMA

Zamiast BOR Narodowa Służba Ochrony? Będą zmiany

  • Autor: PAP/jm
  • 11 lutego 2017 16:04
Zamiast BOR Narodowa Służba Ochrony? Będą zmiany Narodowa Służba Ochrony zastąpi Biuro Ochrony Rządu? (fot.:bor.gov.pl)

• Mariusz Błaszczak, szef MSWiA zapowiedział w sobotę (11 lutego) dogłębne zmiany w Biurze Ochrony Rządu.
• Służby zostaną również wyposażone w nowe kompetencje.
• Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA nie wyklucza zmiany nazwy BOR na Narodową Służbę Ochrony.

Co dokładnie oznaczają dogłębne zmiany w BOR? - Powiem tak: chodzi o skuteczne posprzątanie po generale Janickim. Tak trzeba to zrobić i my to konsekwentnie robimy - oświadczył szef MSWiA na sobotniej konferencji prasowej.

- Odprawy też mają charakter cykliczny, chociażby po tym zdarzeniu drogowym z udziałem żandarmerii wojskowej (chodzi o zdarzenie z udziałem kolumny szefa MON); nie BOR. W Biurze Ochrony Rządu też odbyła się narada, wyciągano wnioski, podsumowano to, co się wydarzyło tak, by BOR było przygotowane, by reagować w podobnych sytuacjach, żeby do podobnych sytuacji więcej nie dochodziło - powiedział Błaszczak.

Czytaj też: Wypadek Beaty Szydło: Premier pod obserwacją lekarzy, 13 osób przesłuchanych

Powiedział też, że sytuacja w BOR się poprawia, jeśli chodzi m.in. o temat eksploatacji służbowych samochodów. Poinformował m.in, że w marcu ubiegłego roku szef BOR wydał zarządzenie w tej sprawie. Według Błaszczaka dopiero wtedy dostosowano instrukcję BOR do wymagań przewidzianych w instrukcji producenta samochodów.

-To poprzednie szefostwo BOR wydłużyło czas eksploatacji poszczególnych części. Dlaczego? Czy z głupoty? Czy z oszczędności? Ja nie będę odpowiadał na to pytanie - mówił szef MSWiA.

Inne zarządzenie, które zostało zmienione w maju ubiegłego roku - mówił Błaszczak - ma charakter niejawny i dot. stosowania technik obronnych. - Wyciągane są wnioski na bieżąco z tego, co się dzieje, tak, by zapewnić bezpieczeństwo osobom ochranianym - podkreślił Błaszczak.

- Od roku trwa naprawa, sprzątanie po tym, co zastaliśmy w tej ważnej instytucji, która była bardzo zdewastowana - powiedział z kolei Jarosław Zieliński (który nadzoruje BOR).

- Chcemy wyposażyć BOR w nowe kompetencje, m.in. związane ze zdobywaniem w sposób właściwy innym służbom informacji, ich analizowaniem oraz wykorzystywaniem; myślę o czynnościach operacyjno-rozpoznawczych - oświadczył wiceminister. - Dziś BOR nie posiada uprawnień do takich działań, a są bardzo potrzebne po to, żeby dokonywać lepszego rozpoznania zagrożeń i lepiej przygotowywać plany działań ochronnych, metody ochronne i skuteczniej działać - dodał.

Zieliński zapowiedział też "nowy etos" służby, nawiązywanie BOR do tradycji niepodległościowej AK. Miałaby się też zmienić nazwa BOR. - Będzie się to może nazywało Narodową Służbą Ochrony, ale nad nazwą będziemy jeszcze dyskutować - zapowiedział Zieliński. Dodał, że szef BOR ma się stać takim samym organem, jak szef policji czy Państwowej Straży Pożarnej. - Dziś tak nie jest; dziś decyzje, któremu takiemu organowi przysługują, podpisuje na jego wniosek minister spraw wewnętrznych - powiedział.

Mają też być zmniejszone zadania BOR za granicą, a rozszerzone - w kraju. W tym kontekście Zieliński wymienił ochronę przez BOR obiektów służących konstytucyjnym organom państwa, które - jego zdaniem - nie powinny być chronione przez prywatne firmy ochroniarskie.

Według Zielińskiego, w tym roku do Biura ma być przyjętych co najmniej 300 nowych funkcjonariuszy. - Ten nowy kształt po wprowadzeniu przygotowywanej ustawy o BOR na pewno przyniesie duże usprawnienia w wielu aspektach, ale to nie oznacza, że automatycznie jakiekolwiek zmiany prawno-organizacyjne wyeliminują wszystkie zagrożenia - oświadczył Zieliński. - Świat nie jest idealny, niestety - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

  • wszyscywszystkowiedzą 2017-02-12 17:38:20
    Rzeczywiście. Przypomina mi to maniaków, którzy jak widzą butelkę wypełnioną wodą, to im od razu kojarzy się z penisem.
  • Marek 2017-02-12 13:15:28
    BOR ma kontynuować tradycje AK .... Głęboko żałosny pomysł, ktory musial się zrodzić w jakimś poplątanym umyśle. I nie był to "piękny umysł".REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA