REKLAMA

Zamiast Wielkiej Brytanii przewodnictwo w UE obejmie Estonia

  • Autor: PAP/JS
  • 27 lipca 2016 08:16
Zamiast Wielkiej Brytanii przewodnictwo w UE obejmie Estonia Plan rotacyjnego przewodnictwa w UE jest określony do 2030 roku. Polska będzie sprawować przewodnictwo w pierwszej połowie 2025 roku (fot. fotolia)

Zamiast Wielkiej Brytanii, która zdecydowała się na Brexit, przewodnictwo w UE w drugiej połowie 2017 roku obejmie Estonia - potwierdziła Rada UE.

Po referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem ich kraju z Unii Europejskiej, Londyn zrezygnował z obejmowania prezydencji. Począwszy od Estonii rotacja przewodnictwa w UE zaplanowana do 2020 roku zostaje więc przyspieszona dla każdego kraju o pół roku.

W 2020 roku "ponadplanowo" do kolejki wchodzi Chorwacja. W Zagrzebiu podkreśla się, że z powodu Brexitu Chorwacja obejmie swoje pierwsze przewodnictwo o sześć lat wcześniej, niż pierwotnie planowano, w sześć i pół roku po wejściu do Unii.

Plan rotacyjnego przewodnictwa w UE jest określony do 2030 roku. Polska będzie sprawować przewodnictwo w pierwszej połowie 2025 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA