REKLAMA

Zapowiadane zmiany w ePUAP stały się faktem

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 14 września 2016 11:42
Zapowiadane zmiany w ePUAP stały się faktem ePUAP ma być nowoczesną platformą (fot. www.cpi.gov.pl)

• Zespół Centralnego Ośrodka Informatyki przeprowadził operację wyodrębnienia profilu zaufanego z systemu ePUAP.
• Wszystkie funkcjonalności związane z profilem zaufanym ePUAP zostały przeniesione do wydzielonego systemu.
• Profil zaufany jest narzędziem do potwierdzania tożsamości przy wypełnianiu elektronicznych wniosków czy urzędowej korespondencji.

- Zakończyliśmy wdrożenie i przechodzimy do etapu stabilizacji. Uważnie monitorujemy system i napływające zgłoszenia. Na bieżąco reagujemy na nie. Na etapie testów udało się przewidzieć większość problemów, niemniej pozostajemy czujni – poinformował Krzysztof Biniek, prowadzący projekt po stronie COI.

ePUAP to system niedopracowany, od dawna krytykowany zarówno przez użytkowników, jak i przedstawicieli administracji. Operacja przeprowadzona przez COI w miniony weekend (9-11 września), polegająca na wydzieleniu profilu zaufanego z ePUAP, była dużym wyzwaniem, wymagającym zaangażowaniem wielu podmiotów: od integratorów, przez współpracujące z COI firmy po Ministerstwo Cyfryzacji, które czuwało nad całością.

Profil zaufany jest narzędziem do potwierdzania tożsamości przy wypełnianiu elektronicznych wniosków czy urzędowej korespondencji.

Jak informuje COI, celem zmian wprowadzonych w zakresie sprzętu i oprogramowania było zwiększenie wydajności, bezpieczeństwa i niezawodności systemu. Moduł profilu zaufanego został w ramach tych działań wydzielony z systemu ePUAP do osobnej infrastruktury i teraz jest dostępny pod adresem pz.gov.pl. Tym samym ePUAP - pozostający dotychczas nieodłącznym elementem profilu zaufanego - stał się jednym z systemów wykorzystujących profil zaufany.

Cały artykuł czytaj na Portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA